poniedziałek, 10 stycznia 2022

Rzeźnik

 TYTUŁ: Rzeźnik

AUTOR: Max Czornyj

WYDAWNICTWO: Filia

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 336Nie planowałam co prawda czytać tej książki w tym miesiącu ale nie ma to jak spontaniczne decyzje. Ten spontan był jednak podyktowany akcją którą prowadzi Zaczytana_tak_po_prostu. W styczniu autorem miesiąca został Max Czornyj, a że jego powieść stała nieprzeczytana na mojej półce więc jakoś fajnie mi się to ułożyło.

Ta powieść oparta została na prawdziwej historii. Na historii Rzeźnika z Niebuszewa. Przed rozpoczęciem lektury dostałam ostrzeżenie że jest to mocna lektura. Ja się krwawych scen nie boje, ale prawda jest taka że zupełnie inaczej czyta się fikcję literacką niż powieść opartą na faktach.

Józef Cyppek został skazany na karę śmierci. Udowodniono mu tylko jedno morderstwo, ale przypisano mu kilkanaście potwornych zbrodni. Max Czornyj decydując się na narrację pierwszoosobową starał się wniknąć w umysł Rzeźnika. 

Trzeba pilnować chronologii, rozdziały są wyraźnie zaznaczone i opatrzone datą, ale wydarzenia opisane w książce nie następują płynnie po sobie. Wzmaga to czujność czytelnika, jeszcze bardziej skupia uwagę, potęguje emocje.

A emocji i tak nie brakuje! Jest ekstremalnie i przerażająco. Zwłaszcza jeśli przemyśli się motywy, nie ma usprawiedliwienia dla jego czynów, ale ... Musicie przeczytać i razem z autorem podjąć próbę odpowiedzi dlaczego Józef Cyppek stał się tym, kim się stał?6 komentarzy:

 1. Mam tę książkę w planach. Już czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy zabieg Autora z tą narracją pierwszoosobową. Rozumiem chęć odsłonięcia tej tajemnicy od strony psychologicznej. Ale czy da się wniknąć w umysł zbrodniarza? Hm… można przynajmniej spróbować 🤔.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tej książki, więc na pewno będę ją czytała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książki Czorneja dopiero przede mną :)

  OdpowiedzUsuń