TYTUŁ: Siła kobiet
AUTOR: Barbara Wysoczańska
WYDAWNICTWO: Filia
ROK WYDANIA: 2021
LICZBA STRON: 524
Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną.
Rozalia przybyła do Polski jako pełna nadziei przyszła panna młoda. Ignacy Lubowidzki poseł na sejm miał być świetną partią. Niestety w zaciszu sypialni zmieniał się w bestię. Brał to co mu się należało. Większą część roku spędzał w Warszawie, żonę pozostawiając pod czujnym okiem swojej matki. Rozalia nie ma szans by ukrócić pasmo upokorzeń i bólu. Niespodziewanie ze stolicy przychodzi wiadomość - Ignacy został zamordowany!
Kto śmiał podnieść rękę na polską władzę? Kto strzelił do strażnika moralności, który zawzięcie udzielał się na mównicy sejmowej?
Rozalia nareszcie wolna postanawia wziąć życie w swoje ręce. Kupuje dworek w Konstancinie i oddaje się swojej pasji czyli tworzeniu kompozycji zapachowych.
Gdy Rozalia przebywa w Warszawie kontaktuje się z nią kochanka Ignacego. Kobieta żąda pieniędzy za milczenie. Rozalii nie zależy na dyskrecji, ona najlepiej wie że jej mąż nie był kryształowy.
Zuzanna oddała ciało, serce i duszę Ignacemu. Mężczyzna płacił jej na utrzymanie, nigdy nie uznał jednak jej córki za swoją. Kobieta musi zawalczyć o sobie i dziecko, jak to zrobić skoro dla wszystkich jest dziwką z nizin społecznych.
Ada chowana pod kloszem w rodzinnym Kargominie marzy o innym życiu. Nie chce wychodzić za mąż i utknąć w domu. Dziewczyna chce studiować prawo, dużo ścieżek musi przetrzeć, niejedną przeszkodę pokonać, ale jest pełna determinacji. Nie jeden w świecie zdominowanym przez mężczyzn przekona się że kobiety też są inteligentne.
Tą powieścią można się delektować, oprócz przemyślanej fabuły wyraźnie widać dbałość o język. Stylistyczne malowanie słowem, bezkompromisowe oddanie obyczajowej warstwy historycznej, wspaniała kreacja bohaterów pierwszoplanowych i ciekawy zarys postaci drugoplanowych.
Dałam się ponieść tej historii, takie książki uwielbiam czytać! Niebanalna fabuła, ważne problemy społeczne, silne bohaterki, trochę romantyzmu. Dwudziestolecie międzywojenne to tworzenie się nowej Polski, Polski w której kobiety też chciały wyrazić swoje zdanie, które chciały walczyć o swoje prawa, które musiały wywalczyć szacunek. Dorastające dziewczyny nie chciały być panienkami z dobrych domów, one miały ambicje by być lekarkami prawniczkami, stanąć na równi z mężczyznami. Autorka w doskonały sposób pokazała tę walkę na różnych płaszczyznach, pokazała że siła jest kobietą.
Debiut autorki był bardzo dobry, ale ta książka jest jeszcze lepsza. Polecam
Uwielbiam niebanalną fabułę. Czuję, że ta książka mogłaby mnie wciągnąć.
OdpowiedzUsuńO świetna ksiazka, którą powinna przeczytać kazda kobieta! :)
OdpowiedzUsuńOj zdecydowanie wolę postawić na literaturę faktu, ale kobiety zapewne będą sięgać po nią często ;)
OdpowiedzUsuńWkrótce będą odczytała tę książkę i mam wobec niej duże oczekiwania.
OdpowiedzUsuńSiostra bardzo lubi twórczość tej autorki i bardzo podobała jej się też ta propozycja.
OdpowiedzUsuńSuper że powieścią się delektowałaś chłonąc piekny język jakim jest napisana.
OdpowiedzUsuńKsiążka ciekawie się zapowiada, chętnie uwzględnię ją w planach czytelniczych. :)
OdpowiedzUsuń