wtorek, 12 czerwca 2018

Życie w średniowiecznej wsi

TYTUŁ: Życie w średniowiecznej wsi

AUTOR: Frances Gies, Joseph Gies

WYDAWNICTWO: Znak Horyzont

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 424


Gdy dostałam propozycję recenzji tej książki wiedziałam, że nie mogę odmówić (mimo rosnącego wciąż stosu zaległości). Bardzo lubię ciekawostki historyczne, a te dotyczące wsi darzę większym sentymentem, więc ten tytuł doskonale pasuje do moich zainteresowań.

Pierwsze co zauważamy sięgając po tę książkę jest jej piękne wydanie. Śliska okładka, zielone skrzydełka i grafiki obrazujące tekst.  Lektura tego dzieła to była przyjemność.

"Życie w średniowiecznej wsi" to nie jest powieść historyczna, to trochę wiedzy podręcznikowej, to próba usystematyzowania informacji znalezionych w źródłach historycznych. Autorzy skupiają się na wsi angielskiej, która trochę różni się od modelu funkcjonującego w tym czasie na ziemiach polskich. Tłumacz zadbał jednak o polskiego czytelnika i w przypisach wyjaśnia różnice czy też kwestie budzące w nas wątpliwości.

Praca historyków pozwoliła na "stworzenie wiele mówiącego obrazu wsi typu otwartych pól - społeczności, które wykształciły się w połowie średniowiecza, a swój największy rozkwit osiągnęły pod koniec trzynastego wieku. Zostawiły przy ty ślad w krajobrazie Europy oraz oscisnęły piętno na zachodnioeuropejskiej i światowej cywilizacji."

W powstanie tej książki włożony został ogrom pracy. Autorzy opierają sie na przykładzie wsi Elton w opactwie Ramsey i ukazują życie średniowiecznego wieśniaka. Najciekawsze w tej pozycji było przytoczenie fragmentów spraw sądowych , dotyczących spraw społecznych. To ludzi autorzy chcieli pokazać, ich zwyczaje i ich życie codzienne i to się udało. Całość wzbogacona jest ilustracjami, mapami i rycinami.

Ta książka to obowiązkowa pozycja dla pasjonatów historii, ale być może ktoś, kto wcześniej nie zagłębiał się w ten temat odkryje w sobie poszukiwacza przeszłości. Ogromnym plusem jest oczywiście styl i język, które powodują, że lektura jest łatwa i przyjemna. Z zaciekawieniem przewraca się strony chcąc poznać kolejne aspekty życia angielskiej wsi.

Polecam.

to 54 książka przeczytana w 2018 roku
Ksiażka bierze udział w wyzwaniu: 

* olimpiada czytelnicza u pośredniczka książek czerwiec
*dziecięce poczytania u kraina ksiażką zwana czerwiec


4 komentarze: