wtorek, 24 września 2019

Przygotuj się na start!

TYTUŁ: Przygotuj się na start! E-book.

AUTOR: Patryk Tarachoń

WYDAWNICTWO: Selfpublishing

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 300Jak wiecie oprócz bloga recenzje książek publikuje na Instagramie. I właśnie tam otrzymałam wiadomość od Patryka, młodego, sympatycznego chłopaka czy zechciałabym przeczytać jego książkę. Zapoznałam się z rysem tematycznym, zajrzałam na bloga którego Patryk prowadzi <klik> i zabrałam się za czytanie.

Książka ta jest bardzo osobista. Patryk zdecydował się opowiedzieć o swoim dzieciństwie, o czasach szkolnych i o tym jak to wpłynęło na jego życie. Już w najbliżej rodzinie zdarzały się sytuacje gdy mały chłopiec był krytykowany, "oj, a dlaczego on taki chudy", "dlaczego taki niezgrabny", "dlaczego taki nieuczesany" itp. Myślę że większość z nas miała styczność z takimi ciociami czy wujkami którzy dopatrywali się dziury w całym i musieli coś skrytykować, a najlepiej krytykować (ranić słowem) kogoś kto nie może się bronić.

W przedszkolu czy wczesnej podstawówce zaczął.się podział na grupki. Ja się będę bawić z nim a z tobą nie, bo śmiesznie się ubierasz, bo nie masz komputera, bo nie umiesz się bawić. Wiadomo nigdy nie będzie tak, że każdy z każdym się zaprzyjaźni. Tutaj ważną rolę odgrywają rodzice, trzeba umieć wytłumaczyć dziecku, że każdy jest inny i ma prawo w dowolny sposób dobierać sobie towarzystwo przy wyraźnym zaznaczeniu, że nie wolno nikogo poniżać czy nastawiać przeciwko niemu grupy.

Patryk opisuje swoje zmagania z piekłem zwanym gimnazujum. W dużych miastach jest tak że do rejonowej szkoły trafiają dzieciaki z różnych środowisk. Jeśli nie pasujesz do jakiejś grupy, jeśli starasz się nie wyróżniać jesteś doskonałym celem ataków. Zaczepki słowne, wulgaryzmy, pobicia, rzucanie kamieniami, niszczenie ubrań czy przyborów szkolnych.- to często gimnazjalna rzeczywistość. I to się dzieje! Patryk na podstawie swoich przeżyć pokazuje jak sobie z nimi radził, było ciężko, a tym z czego na pewno nie jest dumny jest to że będąc ofiarą sam stawał się oprawcą dla słabszych od siebie. Szybko jednak zrozumiał że nie tędy droga.

Jak więc radzić sobie z gniewem, agresją? Dziadek Patryka wyposażył go w bardzo skuteczne narzędzie jakim jest ironia. To ona często stawała się skuteczną bronią. Tej książki nie odbierałabym jednak jako poradnika, to anegdoty z życia Patryka i jego próba rozliczenia się z przeszłością, zamknięcia pewnych etapów życia. Na swoim blogu Patryk zachęca do dyskusji na temt poniżania, krytykowania, samooceny i pracy nad sobą.

Po gimnazjum przyszedł czas na technikum i wybranie zawodowej ścieżki. Jest trochę o studiach, trochę o pierwszej pracy i o wkraczaniu w dorosłość. Z niektórymi tezami zawartymi w tym rozdziale nie mogę się zgodzić (np. tymi o alkoholu) ale każdy ma inne doświadczenie w tym zakresie.

Spełnia swoje marzenia prowadząc bloga już 9 lat! Doskonaląc się w zakresie socialmediów i udzielaniu rad. Prowadzi kilka ciekawych projektów. Swoją książkę wzbogacił o wypowiedzi osób które również spotkały się z poniżaniem w szkole (ciarki przechodzą po plecach gdy.się o tym czyta, a swoje dzieci najchętniej zamknęłabym pod szklanym kolszem).
Na blogu Patryka znajdziecie ćwiczenia, które pomogą inaczej spojrzeć na naszą samoocenę, na nasze podejście do pasji i realizacji marzeń.

Moje przemyślenia na temat jednego z ważniejszych punktów (wniosków) zawartych w książce. Autor przekonuje by odciąć się od osób które nas krytykują, odwrócić się i robić swoje, zaprzestac kontaktu z taką osobą. Ok, ale czasami potrzeba by ktoś patrzący z boku na nasze poczynania udzielil nam rad. Być może skrytykował nasze działania ale w sposób dający motywację do poprawy, nie ma się co odsuwać od takich osób. Jeśli chodzi o hejt czyli krytyke dla krytyki to jak najbardziej nie ma co wchodzic w dyskusję. Trzeba jednak nabrać trochę dystansu i umieć odróżnić dwa rodzaje krytykowania.

Stylistycznie sporo tej książce brakuje, dobra korekta pozwoliłaby na uniknięcie powtórzeń, literówek uzupełniłaby przecinki, ale tutaj jednak warto docenić zaangażowanie Patryka w powstanie tej książki.

Ta książka jest bardzo osobista, Patryk zechciał podzielić się swoimi przeżyciami by pokazać dzisiejszej młodzieży że nawet ten, który w klasie traktowany był jak zero, jak worek treningowy ma szansę na fajne życie w przyszłości.  Warto by ta książka trafiła do bardzo szerokiego grona odbiorców zwłaszcza młodzieży ale i rodziców i nauczycieli.
Przeczytajcie, może macie wokół siebie kogoś kto zmaga się z poniżaniem w szkole i nie wie jak sobie z tym poradzić, a ta książka (czy też blog) pomogą mu w jakiś sposób.

Jest to 92 książka przeczytana w 2019 roku
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza wrzesień
#czytambopolskie wrzesień

14 komentarzy:

 1. Również czytałam tę książkę i jeszcze muszę ją przetrawić ;) Na razie nie wiem wciąż, jakie stanowisko zajmę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważny temat poruszony jest w tej książce, więc warto przeczytać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki są naprawdę potrzebne, bo skala przemocy w szkole, zwłaszcza hejtu, naprawdę przeraża.

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie książki są bardzo potrzebne na polskim rynku. Niestety już od przedszkolnych lat dzieci są wyśmiewane przez swoich rówieśników. Mój syn w przedszkolu nie raz był świadkiem takiego zachowania. A rodzice niestety wzruszają ramionami i mają to gdzieś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego ja, która szkołę już dawno mam za.sobą sięgnęłam po tę książkę z myślą o córkach, po pierwsze by je uchronić w jakiś sposób przed hejem (wzmocnić ich samoocenę) , a po drugie na każdym kroku podkreślać jak ważny jest szacunek i uczucia innych

   Usuń
 5. Fajne, optymistyczne przesłanie, które może dać niektórym nadzieję.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaintrygowałaś mnie. Nie czytałam jej. Z problemem niezrozumienia, wyśmiewania przez rowiesnikow,dokuczenia również się spotkałam, także osobiście, szczególnie w szkole podstawowej.Dzieciaki potrafią być okrutne, a z upływem lat to wcale się nie zmienia co ogromnie mnie smuci. Chętnie sięgnę po ten tytuł, jeśli nadarzy się okazja.

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka na pewno porusza bardzo ważny temat. I na pewno będzie przydatna.

  OdpowiedzUsuń
 8. Tytuł powinien zainteresować moją młodzież, podeślę im go pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń