wtorek, 30 czerwca 2020

Strach który powraca

TYTUŁ: Strach który powraca

AUTOR: Magda Stachula
WYDAWNICTWO: Znak litera nova
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA STRON: 351Są takie książki które pozostają w nas na długo i chociaż może nie opowiemy fabuły ze szczegółami to na pewno o emocjach będziemy potrafili powiedzieć. Tak mam z "Idealną" Magdy Stachuli - ta książka to emocjonalna petarda, dreszczyk emocji, fałszywe tropy dla czytelnika. Staram się by ta książka cały czas krążyła, uwielbiam dzielić się z koleżankami dobrą lekturą.

Za namową czytelników autorka zgodziła się napisać kontynuację swojej debiutanckiej powieści. To było trudne zadanie, skoro z założenia historia bohaterów miała być zamkniętą całością. Czy udało się z tego wybrnąć nie powielając schematu z IDEALNEJ?

Adam i Anita doczekali przyjścia na świat wymarzonej córeczki. Dziś Amelka ma już 3 lata i daje się swojej mamie mocno we znaki. Adam pracuje w korporacji wiele wysiłku wkłada w to by otrzymać awans, często po pracy nie ma sił by pobawić się z córką, a Anita jest coraz bardziej zmęczona. Kobieta całymi dniami siedzi w domu na peryferiach Krakowa, zaczynają ją dopadać demony przeszłości, czy to depresja, urojenia a może ktoś rzeczywiście ją obserwuje?

W skrzynce na listy Anita znajduje tajemniczą przesyłkę, komplet bielizny, niestety nie w jej rozmiarze. Ktoś próbuje ją wystraszyć, a może w ten sposób informuje że Adam ma kochankę? Przecież już raz ją zdradził. 

Pewnego dnia Anita znika, córkę zostawiła u dziadków a sama zapadła się pod ziemię. Jej auto zostało porzucone w centrum miasta, telefon jest wyłączony, policja zadaje sobie pytanie czy uciekła czy została uprowadzona. Na jaw wychodzą niewygodne fakty z życia Anity i Adama, mąż jest pierwszym podejrzanym... A trop prowadzi do Pragi.
 
Magda Stachula zadbała o klimat odpowiedni dla thrillera psychologicznego. Wydarzenia poznajemy z perspektywy kilku bohaterów (zawsze w narracji pierwszoosobowej): Anity, Adama, Eryka znanego nam z części 1 i tajemniczej Niezapominajki. Wypowiedzi bohaterów ułożone są tak, że nie sposób dociec jak na prawdę rozegrały się wydarzenia. Karty są odkrywane bardzo powoli, autorka w umiejętny sposób przyciąga strune, nie pozwala odłożyć książki na bok, przecież musimy wiedzieć co się stało. Zakończenie mistrzowskie - czekam na więcej! Emocje level hard - i tego właśnie oczekuję od thrillera.

Myślę że jeśli chodzi o Anitę i Adama to autorka nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa - trzymam kciuki by tak było ;) A Wam polecam i Idealną i Strach który powraca. Sama natomiast muszę sięgnąć po inne książki autorki.

                                               

Jest to 51 książka, którą przeczytałam w 2020r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek

14 komentarzy:

 1. Bardzo chcę poznać tę historię. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Już czytałam recenzje tej książki niedawno i wygląda ciekawie. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dla mnie numerem jeden od Pani Magdy jest "Oszukana". Mistrzostwo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Recenzja rewelacyjna. Czytałam już kilka poprzednich powieści Pani Magdy i ta również jest na mojej liście. Mam nadzieję, że już niebawem sama się przekonam czy i ta pozycja trafi w moje gusta.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze książek autorki, mam jedną w domu i ciągle się kurzy. Muszę koniecznie nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam w planach, gdyż uwielbiam książki tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam wszystkie książki autorki, tej jeszcze nie znam... Jestem ciekawa kontynuacji

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie słyszałam o tej książce, ale zachęciłaś mnie do jej przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń