środa, 9 października 2019

Zimne nóżki nieboszczyka

TYTUŁ: Zimne nóżki nieboszczyka

AUTOR: Agnieszka Pruska

WYDAWNICTWO: Oficynka

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 292


"Zimne nóżki nieboszczyka" - a cóż to za mrożący krew w żyłach tytuł? Do tego okładka, która już na wstępie wzbudza lekki dreszczyk emocji - warto się przekonać co kryje w środku.

Julka i Alicja (nauczycielki w liceum) ferie zimowe postanawiają spędzić w Chojnicach. Pogoda sprzyja, lekki mróz i dużo śniegu. Kobiety nastawiają się na przyjemne spędzenie czasu, wierząc że tym razem nie wpakują się w żadną aferę. Poprzednich książek autorki nie czytałam ale z rozmów pomiędzy bohaterkami nie trudno się domyślić że odpoczywając latem trafiły na sprawę kryminalną.

Przyjaciółki połknęły jednak detektywistycznego bakcyla i również w czasie ferii wypatrują zagadki do rozwiązania. A ta trafia się jak na zawołanie. Zaginął jeden z gości hotelu, Julce i Ali udaje się wyciągnąć kilka ciekawych informacji od kelnerki. Kobiety wykazują się niesamowitym darem, który skłania innych do zwierzeń. W dość krótkim czasie udaje im się dowiedzieć na prawdę wiele, a tego czego się nie dowiedziały? No cóż... dopowiedziały sobie.

Dialogi w tej książce to mistrzostwo. Obserwowanie jak Julka i Ala wyciągają potrzebne informacje, jak odwracają kota ogonem, jak nonszalancko podchodzą do sprawy - genialnie się to czytało. Tak jak wspomniałam brak danych uzupełniają domysłami, ich wieczorne rozmowy przy piwie to spora dawka dobrego humoru.

Sprawa zaginionego hotelowego gościa nabiera rumieńców, w poszukiwania zaangażowała się również policja. A nasze bohaterki z zadowoleniem wymyślają kolejne hipotezy ciesząc się, że to lekka zagadka detektywistyczna bez trupa. Radość okazała się jednak przedwczesna, bo podczas jednego ze spacerów znajdują zwłoki kobiety. Wątek kryminalny nabiera tempa.

Jedyne do czego mogę się przyczepić to przedmiotowe potraktowanie zwłok, ja wiem że ta książka to komedia kryminalna, ale zabrakło mi empatii ze strony bohaterek. Zwłoki to rzecz, a nie człowiek, który niedawno przecież żył, kobiety podchodzą do trupa zupełnie bezosobowo.

Autorka idealnie opisała zimowy klimat. Ta książka sprawdzi się jako doskonała lektura w połączeniu z kubkiem herbaty i kocem. Zimowe krajobrazy, narty biegowe, skrzypiący śnieg - brr, poczujecie ten chłód na plecach. Podziwiam bohaterki, które ferie zimowe wykorzystały na tak aktywny wypoczynek, spacer po lesie w rakietach śnieżnych, nocna eskapada do parku - po jednej takiej akcji ja zamieniłbym się w sopel lodu i tajałbym aż do wiosny a one ciągle miały mało.

Podsumowując "Zimne nóżki nieboszczyka" to świetna komedia kryminalna. Ciekawie zapleciona intryga, nietuzinkowe bohaterki i spora dawka humoru. Czyta się lekko i przyjemnie, zaśmiewając się w głos przy dialogach. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić Wam tę książkę, a samej poszukać wcześniejszych książek autorki, Ala i Julka to takie bohaterki które budzą ogromną sympatię, a przebywanie w ich literackim świecie to sama przyjemność.

Jest to 99 ksiażka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
#czytambopolskie
Olimpiada czytelnicza .posredniczka-ksiazek.pl
Ta recenzja bierze udział w akcji #zimnenóżki
-------------------------------------------------------
Na profilu Agnieszki Pruskiej (https://www.facebook.com/PruskaAgnieszka/) ruszyły właśnie dwa konkursy, w których do wygrania będą „Zimne nóżki nieboszczyka”.
Pierwszy to krzyżówka. Pola do wypełnienia znajdziecie na stronie Autorki. Pytania do haseł są rozrzucone u blogerów biorących udział w akcji i u których w dniach 1-15 października będą się ukazywać kolejne recenzje „Zimnych nóżek nieboszczyka”.
Adresy blogów:
Moje pytania do krzyżówki:

PIONOWO:

28.Dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika oda

30.Inaczej: kręci, kłamie
31.Pozostawiony przez przestępcę

POZIOMO:
27.Pieprz i …
29.Miara powierzchni
30.Bohater powieści Marka Krajewskiego
31 Np. oskarżenia lub koronny
32.Kołowy lub pieszy

Odgadnięte hasło należy wysłać w terminie do 30 października na adres mailowy: agap71@gmail.com lub w prywatnej wiadomości do Agnieszki Pruskiej – autorki i potwierdzić wykonanie zadania zgłaszając się pod postem na FB Agnieszki Pruskiej oczywiście nie ujawniając odpowiedzi!

UWAGA!!! Hasło jest jednocześnie kuponem rabatowym obniżającym cenę o 30% na wszystkie książki Agnieszki Pruskiej zamawiane na stronie Wydawnictwa Oficynka: http://oficynka.pl/
Drugi konkurs to zadanie fotograficzne na interpretację hasztagu #zimnenóżki. Zgłoszenia pod odpowiednim postem na stronie Agnieszki Pruskiej.

14 komentarzy:

 1. Dawno nie wchodziłamw klimaty komedii kryminalnej, ostatnio mega mroczne książki mnie przyciągnęły, ale lżejszy wariant rozwiązywania zagadki detektywistycznej również bardzo lubię. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł zapisuję, tym bardziej, że nader sugestywnie brzmi, podsyca ciekawość i tak z przymrużeniem oka. :)

   Usuń
 2. komedie kryminalne to coś co jest jeszcze przede mną, zupełnie nie orientuje się w temacie, ale widzę, że czas to zmienić :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To taka fajna odskocznia od mroczniejszych klimatów, sprubuj może Ci się spodoba

   Usuń
 3. Nie przepadam za komediami kryminalnymi także tym razem sobie niestety muszę odpuścić ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc, nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek sięgała po ten gatunek książek, więc to może być ciekawy mój pierwszy raz. 😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Już sam tytuł książki rozłożył mnie na łopatki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze komedii kryminalnej, a już kilka książek z tego gatunku mi polecano. Może kiedyś, ale na pewno nie w najbliższym czasie po nią sięgnę.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 7. Sam tytuł mnie zachęcił do przeczytania, brzmi genialnie. :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Przedmiotowe traktowanie zwłok? Nie podoba mi się, mimo, iż jest to komedia...

  OdpowiedzUsuń
 9. Jesień i zima to doskonała pora na komedie kryminalne :)

  OdpowiedzUsuń