wtorek, 5 stycznia 2021

Damy,dziewuchy,dziewczyny

 TYTUŁ: Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy

AUTOR: Anna Dziewit-Meller

ILUSTRACJE: Joanna Rusinek

WYDAWNICTWO: Znak emotikon

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 156


Jako mama dwóch dziewczynek z wielką ciekawością zajrzałam do książki "Historia w spódnicy" - zajrzałam i przepadłam. A właściwie przepadłyśmy wszystkie trzy. Heńka Pustowójtówna, która walczyła w powstaniu styczniowym przedstawia swoje "koleżanki". Kobiety które wyróżniły się w historii Polski i świata. 

Narracja jest pierwszoosobowa, dostosowana do dzieci w wieku 8+. Trudniejsze słowa czy zagadnienia zostają szczegółowo wyjaśnione po pierwszym rozdziale. Całość czyta się bardzo przyjemnie, bo każda sylwetka przedstawiona jest na 3-4 stronach, nie ma więc mowy o tym by się znudzić. 

Na przestrzeni wieków dziewczynki nigdy nie miały łatwo. Ograniczano im dostęp do edukacji, ważne by umiały zachować się na salonach, dobrze gospodarować i prowadzić nienagannie dom. Determinacja i głód wiedzy sprawiły jednak że możemy teraz podziwiać wybitne Polki, poznać ich historię i samemu zgłębić szczegóły.

Kobieta król, kolekcjonerka dzieł sztuki, naukowa mistrzyni świata, feministki, pani od przyrody, poetki, malarki, kobieta chirurg i szpieg w spódnicy. Musicie przyznać że wiele tutaj barwnych postaci i wiele dziedzin w których się specjalizowały. Paleta możliwości jest ogromna. 

Przede wszystkim najważniejszym przesłaniem tej książki jest podążanie za swoimi pasjami. Czasami konieczne jest płynięcie pod prąd, ale realizacja swoich marzeń przynosi satysfakcję. Widać to świetnie na przykładzie Barbary Hulanicki, która sprzeciwiła się cioteczce pijającej herbatę z filiżanki i stała się prekursorką odważnych posunięć w modzie.W pakiecie z książką dostałyśmy też maski. Inspiracji do zabawy jest wiele. Na pewno skorzystamy odgrywając scenki.

Lidka (8 lat) - zaciekawiło mnie to że czasami dziewczyny musiały przebierać się za chłopaków by chodzić do lepszej szkoły. Ale częściej się nie poddawały i pokazały że kobieta w spódnicy też dużo potrafi.

Gabi (10 lat) - ja uwielbiam chodzić do szkoły, i z chęcią poznawałam bohaterki, które zdobyły osiągnięcia w nauce. Ale poetki i malarki też miały ciekawe życie.

W kobietach tkwi ogromna siła. I warto o tym mówić głośno i pokazywać dobre przykłady. Książka jest bardzo ładnie wydana i zdecydowanie trafiła w dobry czas. Teraz w XXI wieku kiedy kobiety nadal muszą walczyć o swoje prawa i miejsce w świecie warto mówić chłopcom i dziewczynkom, że można osiągnąć wiele, wystarczy tylko chcieć.

Polecamy.

6 komentarzy:

 1. Cieszę się, że ta książka niedawno dołączyła do mojej biblioteczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaciekawiłyscie mnie tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo podoba mi się przesłanie tej książki, by podążać za swoimi pasjami. To bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna książka budująca wartość dziewczynek. Z drugiej strony wkurza mnie, że ciągle trzeba dziewczynki przekonywać, że nie są gorsze od chłopaków.

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj ♡
  Wspaniała książka, cudowna pozycja którą warto poznać :) świetna recenzja!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna książka, bardzo na czasie (szczególnie teraz, w naszym kraju)! :)

  OdpowiedzUsuń