czwartek, 4 marca 2021

Zielona 13

 TYTUŁ: Zielona 13

AUTOR: Agata Bizuk

WYDAWNICTWO: Dragon

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 300

Świąteczna powieść pani Agaty Zapomniana piosenka  bardzo mi się spodobała, dlatego z ciekawością i nutą wiosennej energii zabrałam się za serię Zielona 13.

I tytuł i okładka zachęcają by zajrzeć do środka, by z przyjemnością pobyć w tak przytulnym miejscu. Jednak...

Kamienica przy Zielonej 13 potrzebuje gruntownego remontu, zielona jest tylko nazwa ulicy i kępy trawy na skwerze. Za to mieszkańcy tego adresu są na prawdę kolorową zbieraniną i to oni tworzą wyjątkowy klimat tej powieści.

Krzysztof i Elwira wprowadzają się do mieszkania po pani Stasi. Spodziewają się czworaczków więc są niemałą atrakcją. Krzysiek musi znosić humory ciężarnej żony i docinki teściowej; musi się też wykazać jako nowy mieszkaniec kamienicy. Jest policjantem, więc pewnie dużo może.

Możliwości Krzyśka są jednak ograniczone, a sklep monopolowy będzie działał zgodnie z prawem. Czy mieszkańcy będą potrafili zjednoczyć się we wspólnym celu?

Szczepan i Aldona są w trakcie rozwodu. On z dnia na dzień został sam, ale potrafi ogarnąć rzeczywistość wokół siebie. Tylko tak bardzo brakuje mu tej osoby obok. Aldona ma się świetnie, związała się z kilkanaście lat młodszym od siebie Radkiem i korzysta z życia.

Radeo to pełen ambicji młody bóg, przystojny i wymuskany. Liczy że zrobi oszałamiają karierę, już widzi siebie w roli celebryty, póki co reklamuje jednak czopki na zatwardzenie. Aldona to jego zdobycz, ale coraz częściej zauważa że kobieta się starzeje i wymaga sporych inwestycji by mógł się z nią pokazać na czerwonym dywanie. Co innego Mariolka, która umie wyeksponować swoje wdzięki i ma cudowne usta.

Mariola jakoś całe życie ma pod górkę, marzyła by zostać fryzjerką ale nożyczki nie chciały się jej słuchać. Została więc kobietą do towarzystwa, babcia po której odziedziczyła mieszkanie na pewno nie byłaby z niej dumna .

Są jeszcze pan Roman i pan Józek oraz żul Zenek - połączyła ich miłość do alkoholu, ale jak się okazało prowadzenie biznesu na takiej podstawie nie zawsze wychodzi na dobre.

To książka przede wszystkim o drugich szansach jakie daje nam życie. O tym, że na zmianę nigdy nie jest za późno i jeśli czasami życie nas nie rozpieszcza to może znajdzie się ktoś życzliwy i zapoczątkuje zmianę. Tym kimś może być staruszka z drugiego piętra, albo rozwrzeszczane czworaczki, a może sprzedawca z monopolowego.

"Zielona 13" to zbiór życiorysów, to obraz ludzi na różnych etapach życia, z różnymi doświadczeniami i marzeniami. Wielowątkowość sprawia że przekaz książki jest uniwersalny i każdy może znaleźć fragment który odniesie do siebie.

"Zrozumiał, że to, co prawdziwie ważne, najczęściej ma się w zasięgu ręki. I że bardzo łatwo to stracić - nie tylko wtedy, kiedy zrobi się coś złego, ale też wtedy, gdy nie zrobi się nic. Bo obojętność zabija bardziej niż złość. Póki emocji, póty nadziei."

Powieść czyta się z przyjemnością, przystępny język, płynna narracja, dobrze skonstruowane dialogi to zdecydowanie na plus. Jedyne do czego mogę się przyczepić to sceny z udziałem Radka (wiem że to postać nieco przerysowana) czasami było wręcz żenująco.

Z mieszkańcami kamienicy przy Zielonej 13 nie muszę rozstawać się na długo. Za kilka dni zabieram się za tom 2 tej serii.

10 komentarzy:

 1. Nie miałam jeszcze okazji czytać tej serii, ale może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka strasznie zachęca okładką :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta seria czeka na swój czas ze mną. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka, może ją przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś mi się wydaje, że ta Zielona przypomina podobną ulicę w Trzebiatowie, gdzie tylko nazwa jest piękna. Zaciekawiłaś mnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam jeszcze nic tej autorki, ale słyszałam dobre opinie na jej temat.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie zbieram informacje o twórczości autorki, potem zdecyduję, czy spotkam się z ksiązkami. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Seria zapowiada się niezwykle ciekawie. Recenzja jest zachęcająca

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam autorki i tej serii.
  Natomiast lubię książki w których coś się dzieje. Przypuszczam, że na Zielonej 13 wiele się dzieje.
  Chętnie ją przeczytam. Okładka bardzo zachęcająca.
  Dziękuję za recenzję.
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń