wtorek, 19 października 2021

Opowiadacz

 TYTUŁ: Opowiadacz

AUTOR: Katarzyna Rygiel

WYDAWNICTWO: Oficynka

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 329


TWOJE PIEKŁO jest wybrukowane słowami.

Trudno ubrać w słowa przemyślenia po TEJ książce. Ta powieść to zabawa słowem, uwodzenie, manipulacja. I nie wiem kim bardziej bawił się opowiadacz bohaterką czy czytelniczką? W tym momencie każde moje słowo wypadnie blado. 

Ona i opowiadacz spotykają się przypadkiem w mieszkaniu znajomej. Oboje mają klucze, oboje mają opiekować się tym miejscem na czas jej  nieobecności. Nie poznają swoich imion, ale wymieniają się opowieściami o Helenie. On ma prawdziwy oratorski talent, czaruje słowem. Ona zasłuchana w jego historię prowadzi walkę sprzecznych emocji, od zauroczenia, przez zafascynowanie do niepokoju aż po strach. A mimo to lgnie do niego, chce wysłuchać zakończenia, mimo że sama ma w tej historii sporo do dodania.

Na początku trudno było mi się dostosować do tej narracji, do monologu opowiadacza. Ona wtrącała tylko jakieś pojedyncze słowa. Z biegiem czasu zaczęłam ulegać urokowi tej opowieści. Przyszedł jednak moment gdy tak jak bohaterka trzasnęła drzwiami tak i ja chciałam z trzaskiem zamknąć tę książkę i nie wracać do niej przez kilka dni. Ciekawość zwyciężyła. Czekałam na punkt kulminacyjny i już na prawdę bałam się, że go nie doczekam. Opowieść podjęła ona, bo tym co łączy ją i opowiadacza była wielka nieobecna Helena. Czy akcja nabrała tempa? Niekoniecznie, ale na pewno zaczęła budzić większy niepokój. Gdzie leży cienka granica między fikcyjną opowieścią a relacją z prawdziwych wydarzeń? 

Bo czy snucie opowieści nie jest zarazem ćwiczeniem się w matactwie? Poleceniem sieci, w którą tak łatwo wpaść? Tym łatwiej, im szybciej ulega się czarowi słów?

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Liczyłam na mocny thriller psychologiczny, a dostałam bardzo ciekawie przedstawioną historię, która mocno splata losy obcych sobie ludzi. Emocje są, niepewność dokąd zmierza finał jest, krwawych scen brak. Autorka na prawdę potrafi pracować słowem, a może manipulować ludźmi za pomocą słów? Sprawdźcie.6 komentarzy:

 1. Cieszę się, że mogę zobaczyć Twoją buzię, od razu blog staje mi się bliższy. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chcę dać szansę tej książce. Jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej ksiazki, z chęcią sprawdzę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla mnie najważniejsze jest to, że są emocje. To mi wystarcza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobrze że autorka ma pióro z prawdziwego zdarzenia, zaciekawiłaś mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mocno zaciekawiłaś mnie tą pozycją. Chyba się skuszę i zamówię :)

  OdpowiedzUsuń