środa, 1 czerwca 2022

Podsumowanie maja


 Za nami najpiękniejszy miesiąc roku, wiosna wybuchła zielenią, cudownymi kwiatami, oszołomiła słodkim zapachem. Ja na początku miesiąca wpadłam w jakiś czytelniczy ciąg i czytałam na potęgę, potem nieco przystopowałam bo pochłonęły mnie obowiązki domowe. Ostateczny wynik jest jednak zadowalający bo trafiłam na na prawdę dobre książki:


🌿 Po tamtej stronie chmur - to pierwszy tom rodzinnej sagi, gdzie teraźniejszość splata się z przeszłością, wciągająca obyczajówka pełna tajemnic

🌿 Uzdrowicielka - urok górskiej osady, spacery przez łąki, medytacja wśród drzew i walka o spadek, w tę książkę dosłownie się wsiąka. tom 2

🌿 Pomóż mi kochać - kobieta strażak i walka z męską wyższością, ta historia zaskakuje w niejednym punkcie

🌿 Wenecki szkicownik - Julietta i jej walka o miłość, Wenecja lat 30 i 40, wspomnienia w ukrywanym przez lata pamiętniku - uwielbiam tę historię

🌿 Ostatnie dni Ptolemeusza Greya - podróż po niesprawnym umyśle, historia która pozwala zajrzeć w głąb człowieka, odziera z wszelkich masek, nie pozostawia złudzeń.

🌿 Cień sułtana - XVI wiek, wojska tureckie ruszają na Europę, machina wojenna to jedno, walka o utrzymanie władzy to drugie, a w samym środku wydarzeń on, wielki wezyr Mehmed Sokollu

🌿 Koniec się pani nie udał - Zofia Wilkońska się doigrała, trafia do zaświatów, tam droga prowadzi w dwóch kierunkach, gdy jej trasa zostaje przesadzona kobieta znajduje sposób by znaleźć się gdzieś indziej. Jak zwykle przednia zabawa.

🌿 Felicja znaczy szczęście - lekko, przyjemnie i romantycznie. Przy takiej powieści miło powspominać pierwsze zauroczenie ❤️

🌿 Dlaczego szkoła Cię wkurza - świetny poradnik dla sfrustrowanych szkołą uczniów. Praktyczne porady dotyczące zdrowych nawyków i uczenia się.

🌿 "Wesela nie będzie" i "Kwestia czasu" dwa audiobooki które udało mi się przesłuchać w maju to komedie kryminalne które bardzo lubię :)

Jak widzicie wchodzę w historyczne klimaty, może w czerwcu będzie ich więcej, a może wrócę do thrillerów? Jeszcze nie wiem, ale uwielbiam tę różnorodność w wyborze lektur :)

Jedną z książek którą na pewno przeczytam jest powieść "Sycylijskie lwy" premiera 29 czerwca.


Rodzina, która rzuciła wyzwanie światu. Rodzina, która zdobyła wszystko. Rodzina, która stała się legendą.

Oparta na prawdziwej historii niekoronowanych królów Sycylii.
Historia rodziny niespokojnej i ambitnej, sprytnej i zdeterminowanej, by dotrzeć na szczyt, stać się bogatszą i potężniejszą niż ktokolwiek inny.

Marsala to proste, mało wyrafinowane wino. Tylko wytrwałość, talent i palące pragnienie awansu były w stanie zamienić je w nektar godny królewskiego stołu.
Oto historia rodziny Florio.

Bracia Paolo i Ignazio Florio przybywają do Palermo w 1799 roku. Są obcy i wzbudzają pogardę wśród mieszkańców miasta, jednak wrogość Sycylijczyków jeszcze bardziej motywuje Floriów. Ci niezwykle sprytni, odważni, często bezwzględni mężczyźni wspierani przez wyjątkowe i wytrwałe kobiety szybko wspinają się po drabinie lokalnej hierarchii. Przechodzą drogę od sprzedawców przypraw do „niekoronowanych królów Sycylii”. Życie ich samych i ich rodzin to fascynująca historia sławy, bogactwa, romansów, władzy i mrocznych tajemnic.

Tłem dla sagi rodziny Floriów jest najbardziej burzliwy okres w XIX wiecznej Italii. Od powstania przeciwko władzy Burbonów z 1819 roku, po lądowanie Garibaldiego na Sycylii w 1860. Historyczna pasja i drobiazgowość autorki w oddawaniu realiów sprawiają, że książkowe uniwersum jest żywe i pulsujące. Opuszczenie go to trudne doświadczenie.2 komentarze:

  1. Właśnie planuję zakupy książkowe i zastanawiam się nad kupieniem książki Po tamtej stronie chmur.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiem komu polecę tę książkę. Czuję, że jest mocno wartościowa.

    OdpowiedzUsuń