czwartek, 15 września 2022

Niewygodni

 TYTUŁ: Niewygodni mówią prawdę o wojnie

AUTOR: Magdalena Rigamonti 

WYDAWNICTWO: Wielka Litera 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 310Wspomnienia wojenne przygniatają ciężarem emocjonalnym. Są osoby które dzielą się swoją historią, a są też tacy którzy absolutnie nie chcą do tego wracać. Są osoby które pochylają się nad traumą wojenną, nie tylko żołnierzy ale też cywili, którzy kilka lat swojego życia spędzili w nieustającym strachu. 

Dziennikarka Magdalena Rigamonti od kilku lat prowadzi rozmowy z uczestnikami powstania Warszawskiego, z byłymi więźniami obozów, z ludźmi którzy przeżyli zesłanie na Syberię. Tak, te osoby zbliżają się do setnych urodzin, ale nadal ich głos jest silny kiedy ku przestrodze dla świata opowiadają jak tam było. 

W książce znajdziemy zapis 16 rozmów. Rozmów wielkiego kalibru ... Rozmów które trafiają prosto w serce, rozmów po których tłucze się po głowie: "nigdy więcej" . 

Rigamonti jest dociekliwa, chce usłyszeć niewygodną prawdę. Prawdę, która w podręcznikach szkolnych jest często przemilczana. Powstanie Warszawskie z perspektywy uczestników, fotografa wojennego, okiem sanitariuszki - tylko oni mają prawo do oceny tego wydarzenia.

Rozmowy których zapis tutaj znajdziecie nie są łatwe, ale przyciągają niczym magnes. Powiem szczerze że czułam niedosyt, że przeczytała bym więcej, że jeszcze więcej chciałabym wiedzieć, bo bohaterowie tej publikacji potrafią zainteresować, mówią bez ogródek, nie ubarwiają, mówią to co głęboko w nich tkwi.

Ta książka stanie na honorowym miejscu w mojej biblioteczce. Gdy dziewczyny na lekcjach historii będą omawiać II wojnę światową uzupełnię ich wiedzę o te zapiski. Wspólnie poczytamy o niewygodnych dla władzy faktach, pomilczymy przy wyznaniu dziewczyny której udało się uciec z getta, uwierzymy czytając relację Zofii Posmysz. 

Książka której na prawdę warto poświęcić swój czas. To książka dla świadomego czytelnika, to książka dla osób którym zależy na zachowaniu prawdy historycznej.


10 komentarzy:

 1. Koniecznie muszę przyznać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachęcająco piszesz o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 3. To trudne i przygniatające tematy. Rzadko czytam takie książki. Twoja recenzja na pewno przyda się tym, którzy chą sięgnąć po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tematykę wojenną w literaturze,choć zawsze towarzyszą jej ogromne wzruszenia i emocje. Uważam, że o takich rzeczach trzeba mówić, pisać i generalnie je nagłaśniać - a przede wszystkim wyciągać wnioski, by się nie powtórzyły.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za polecenie 😁😁

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mówię nie. Sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspomnienia wojenne to cieżki temat, współczuje traum, tak silnyh przeżyć. Chyba nie jestem gotowa na tak trudne treści w tym momencie

  OdpowiedzUsuń
 8. Zapowiada się interesująco, na pewno ta książka jest poruszająca. Chętnie sięgnę po nią za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń