niedziela, 4 grudnia 2016

Blogostan

TYTUŁ: Blogostan

AUTOR: Joanna Opiat-Bojarska

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: 2012

LICZBA STRON: 308Sylwia to młoda dziewczyna, która chce zostać rekinem biznesu w branży nieruchomości. Zakłada bloga by pamiętać czas kiedy jeszcze była złotą rybką i zaczynała wspinać się po szczeblach kariery. Stawia pierwsze kroki w nowej pracy, ma wspaniałego faceta, mamę na którą zawsze może liczyć. Jej teksty blogowe znajdują uznanie (bo dotyczą nie tylko spraw zawodowych ale głównie relacji damsko-męskich), coraz częściej pojawiają się komentarze pod wpisami, liczba osób odwiedzających bloga stale rośnie,
Blog jest dla Sylwii miejscem w którym może oczyścić swoje myśli, wyrzucić emocje. A życie dostarcza jej coraz to nowych tematów. 
Praca okazuje się nie być spełnieniem marzeń, chłopak zamiast się oświadczyć zrywa z nią, by potem poprosić by zostali kolegami od seksu. Mama znajduje sobie przyjaciela w Internecie. 
Wirtualny świat daje wiele możliwości. Sylwia w osobach komentujących bloga chce widzieć przyjaciół - dlatego spędza godziny przed monitorem by odpisać na maile, odwiedzić inne blogi. Coś co miało sprawiać przyjemność, być internetowym pamiętnikiem staje się uzależnieniem.
Sylwia niby dostrzega że dzieje się z nią coś dziwnego ale nie ma żadnego wsparcia w realnym życiu, jej związek leży w gruzach, mama znalazła nowe szczęście, przyjaciółek brak.

Łatwo zapomnieć że między rzeczywistością opisywaną w internecie a prawdziwym życiem istnieje jeszcze coś.

Książka jest nie tylko o tym jak łatwo jest wpaść w sidła internetu ale też o toksycznych związkach. Relacja Sylwii i Patryka jest trująca ale dziewczyna tego nie widzi. Publikuje posty na blogu, czyta komentarze ale nie potrafi wyciągnąć odpowiednich dla siebie wniosków. Pewnego dnia czara goryczy jest już pełna i to popycha Sylwię do ostatecznego kroku.

Książka wydana została w 2012r, od tego czasu blogosfera znacznie się rozrosła, głównym wskaźnikiem popularności są like na facebooku. Każdy z nas ma smartphona ze stałym dostępem do internetu. Co robicie zanim pójdziecie spać i nim ledwo otworzycie oczy? Sprawdzacie like i nowe komentarze na waszych stronach? czy to nie jest początek uzależnienia?

Książa warta uwagi ze względu na temat, który dotyka nas wszystkich.Jest to 67 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl
książka bierze udział w wyzwaniu Zaczytajmy się, na blogu Kraina książką zwana

5 komentarzy:

 1. Jestem bardzo ciekawa książek Joanny Opiat - Bojarskiej, ale po tę raczej nie sięgnę. Jakoś nie kręci mnie fabularnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też spodziewałam się kryminału albo przynajmniej thrillera psychologicznego a tu zupełnie co innego. Jednak historia porusza wiele ciekawych aspektów wiec nie był to stracony czas

   Usuń
 2. Autorka kojarzyć mi się z innym typem liteatry, o tej nie słyszałam do tej pory.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z początku nie byłam przekonana co do tej książki, ale w trakcie wgłębiania się w opis stwierdziłam, że jednak dałabym jej szansę. Jeżeli jednak natrafię na nią, a styl pisania autorki będzie mnie odpychać - wtedy sobie odpuszczę.
  Bluszczowe Recenzje

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń