niedziela, 11 grudnia 2016

Sisi. Samowolna cesarzowa

TYTUŁ: Sisi samowolna cesarzowa

AUTOR: Allison Pataki

WYDAWNICTWO: Harper Collins

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 383Elżbieta Bawarska znana jako Sisi, cesarzowa Austro-Węgier, piękna kobieta.Swą wyjątkowością wybija się na tle innych postaci z tego okresu.  W 1854r, mając zaledwie 17 lat zostaje żoną Franciszka Józefa i staje się cesarzową.

Akcja książki, która trafiła w moje ręce obejmuje okres od 1868 do 1898 roku. To co zostało przedstawione w powieści jest fikcją literacką, którą jednak trudno oddzielić od faktów historycznych. Życie Habsburgów jest tak fascynujące, tak prawdziwe i tak zaskakujące, że nikt nie byłby sam w stanie tego wmyślić - zwraca na to uwagę sama autorka w podsumowaniu.

Sisi jest już dojrzałą kobietą, nie układa jej sie w małżeństwie, nie może znaleźć porozumienia z teściową, uwiera ją dworski protokół. Niedawno urodziła córeczkę Walerię i postanawia sama ją wychować (starsze dzieci zostały jej odebrane i wychowywane były pod surowe dyktando arcyksiężnej Zofii). Sisi przebywa w swoim dworku na Węgrzech, codziennie odbywa przejażdżki konne, czuje się w pewien sposób wolna. Wieści dotyczące jej syna Rudolfa wzywają ją do Wiednia. Po raz pierwszy Elżbieta stawia na swoim, łamie protokół i zasady obowiązujące od wieków, a które wyznaczają ścieżkę edukacji następcy tronu. Tym zachowaniem zaznacza wyraźnie swoją pozycje.

Sisi nie jest szczęśliwą kobietą, gdy tylko nadarza się okazja wyrusza w podróż. Ucieka od Franciszka, od pałacowej nudy i obowiązków cesarzowej, skupia się na swoim wnętrzu na swoim bólu. Często wini arcyksiężną Zofię za swoje poniżenie i niepowodzenie, ale w godzinie śmierci teściowej dostrzega też swoje winy. 
Sisi to postać której nie można jednoznacznie ocenić. To kobieta która pragnie miłości i zrozumienia. Cesarzowa, która jest pod stałą obserwacją poddanych, jej podróże są szeroko krytykowane w prasie, uznawana jest za nieczułą matkę, która przedkłada miłość do koni ponad troskę o dzieci.

W książce idealnie odzwierciedlone zostały realia epoki, opisy zamków, bali, strojów i fryzur. Dzięki tej książce odbyłam fantastyczną podróż, przypomniałam sobie dlaczego tak kocham historię, bo tworzą ją ludzie z krwi i kości; ludzie którzy mają wady i zalety, którzy mają marzenia, małe osobiste marzenia nawet jeśli przychodzi im pełnić ważna rolę w dziejach swojego kraju.

Książka jest pięknie wydana, złocone litery na okładce sugerują bogactwo wnętrza. Jeśli macie ochotę poznać cesarzową Elżbietę zacznijcie od części pierwszej Sisi. Cesarzowa mimo woli.

Postać cesarzowej jest zanana w kulturze, w oparciu o historie jej życia powstało wiele dzieł literackich i filmowych. Ja najbardziej lubię film Sisi z 2009r. <klik>

Szczerze polecam.

Jest to 68 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl
książka bierze udział w wyzwaniu Zaczytajmy się, na blogu Kraina książką zwana

6 komentarzy:

 1. Czekałam na tę recenzję i skoro polecasz książkę, to na pewno będę miała ją na uwadze, bo kocham powieści historyczne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę musiała spojrzeć na tą pozycję, chociaż nie wiem kiedy :) Pozdrawiam cieplutko

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam. Będę miała ją na uwadze. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Sisi od zawsze mnie fascynowała, może to dlatego, że w dzieciństwie oglądałam kreskówkę o niej. książkę mam na liście do przeczytania, również dlatego, że zbiera dobre opinie :D pozdrawiam :)
  wyznaniaczytadloholiczki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam tą bajkę na płycie i moje córki też ją lubią, miałyśmy więc fajny temat do rozmowy :)

   Usuń
 5. Również uwielbiam wspomniany przez Ciebie film. :) Książka prawdopodobnie też by mnie zaciekawiła. Lubię historię która przedstawia ważne osobistości jako ludzi z krwi i kości, z zaletami i wadami oraz ich życie prywatne. :)

  OdpowiedzUsuń