czwartek, 2 marca 2017

Rewizja

TYTUŁ: Rewizja

AUTOR: Remigiusz Mróz

WYDAWNICTWO: Czwarta strona

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON:622Trzeci tom o Chyłce i Zordonie. Tym razem para prawników stoi po dwóch stronach barykady. Pod koniec tomu drugiego Chyłka została zwolniona z kancelarii Zelazny & McVay, a Kordianowi przydzielono nowego patrona.
Po zdradzeniu tajemnicy adwokackiej Chyłka jest spalona w środowisku. Udziela porad prawnych w centrum handlowym a Zordon pnie się po szczeblach kariery. Postać Joanny budzi skrajne emocje, kobieta niezwykle inteligentna, nie przebierająca w środkach, postrach prokuratorów na sali sądowej i to jej się pisze na plus. Jej cięte riposty często bywają obraźliwe, jako patronka młodego aplikanta nie sprawdza się najlepiej a większość zasług przypisuje tylko sobie. Nie jest to jednak kobieta z żelaza, chodzący ideał nie do zdarcia, Chyłka jest tylko człowiekiem. I to człowiekiem podatnym na nałogi. W Rewizji wygrywa alkohol, jego odpowiednie stężenie we krwi trzyma adwokatkę w pionie, każdego dnia potrzebuje więcej by czuć się dobrze. Życie Chyłki to równia pochyła – a ona nie robi nic by temu zapobiec mimo, że prowadzi trudną sprawę Cygana oskarżonego o podwójne morderstwo.

Książka zaczyna się mocnym akcentem odkrycia ciał matki i córki. Była to jedyna rodzina Cygana Bukano, który staje się głównym podejrzanym. Przeciwko temu człowiekowi zostają wytyczone dwie sprawy: o morderstwo i o wymuszenie wypłaty polisy, a stawka jest wysoka bo jego żona i córka ubezpieczone były na milion złotych.

Tłem dla wydarzeń stają się uprzedzenia rasowe. W powieści przedstawione jest życie Cyganów wokół których narosło wiele stereotypów. By móc bronić klienta Chyłka musi zrozumieć zasady funkcjonowania cygańskiego koczowiska i prawa tam panujące. Odbędzie podróż do Wrocławia by poznać rodzinę klienta i tajemnice które skrywają.

By podgrzać atmosferę pojawia się znany z części pierwszej Piotr Langer, okazuje się że ma on wiele wspólnego z towarzystwem ubezpieczeniowym które reprezentuje kancelaria Kordiana. Młody prawnik zostaje postawiony pod ścianą. Co z tego wyniknie musicie przekonać się sami.

Jeśli przy recenzji poprzedniej części pisałam o przypalonym obiedzie to przy czytaniu Rewizji było zupełnie inaczej. Obiadu nie było wcale, przez dwa dni…

Jak dla mnie na razie najlepsza z przeczytanych dotąd trzech książek Remigiusza Mroza. Może dlatego że:
* nie ma tutaj zbyt dużo prawniczego jezyka (który potrafi zmęczyć)
* akcja nie zmierza w oczywistym kierunku,
* rozwiązanie zagadki było zaskakujące,
* sprawa z Langerem rozegrana była przez Chyłkę po mistrzowsku,
* zakończenie stawia duży znak zapytania przed kolejną częścią

Polecam. 

Jest to 18 książka którą przeczytałam w 2017r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja
*olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl (marzec)
* #czytambopolskie , na blogu poligon domowy (marzec)

9 komentarzy:

 1. O twórczości Mroza słyszałam już naprawdę wiele dobrego. Sama z resztą miałam okazję przekonać się o tym, jak mocno potrafi czytelnika zaangażować swoim tekstem. Mimo to jakoś nie umiem się zabrać za jego pozostałe książki, a ma ich w dorobku całe mnóstwo. Widzę, że "Rewizja" mocno Cię pochłonęła, więc już wiem, że na pewno ją przeczytam. Myślę, że niedługo przyjdzie taki czas i nadrobię te straty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serię z Chyłką proponuje przeczytać całą zaczynając od Kasacji. Ja przymierzam sie jeszcze do Behawiorysty

   Usuń
 2. Od jakiegoś czasu mam ochotę zapoznać się z twórczością tego autora :) być może w końcu mi się to uda. Twoja recenzja jeszcze bardziej mnie zachęciła!
  ps. Chciałabym Cię serdecznie zaprosić do udziału w moim wyzwaniu czytelniczym NA TROPIE :)----> więcej szczegółów u mnie na blogu.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Hah! I już wszystko wiem! Brak obiadu to najlepsza recenzja tej książki jaką czytałam!! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Pisałam Ci już, Marysiu, że idziesz jak burza z tymi lekturami? ;D "Rewizja" była dla mnie najmniej pasjonująca ze wszystkich, ale teraz, gdy czytałam Twoją recenzję i przypominałam sobie jej treść - mam bardzo dobre wspomnienia. A niebawem pojawi się "Inwigilacja", którą już sobie zamówiłam. :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Witaj
  Pod koniec lutego dostałam link do tego vloga. Zajrzałam sobie wcześniej w ramach przygotowań materiału o blogach. Ponieważ nie widzę tu formularza kontaktowego ani adresu zostawiam informację na blogu ( najwyżej ją usuniesz / nie puścisz na tablicę).
  A teraz mam pytanie:czy już wiesz na czym polega zabawa karnawał blogowy? Jeśli wiesz i chciałabyś wziąć udział albo jeśli nie wiesz, ale chciałabyś się dowiedzieć zapraszam: http://www.czytelniczaprzystan.pl/
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogromnie mnie ta książka kusi już od pewnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytam wszystko co wyjdzie spod pióra Mroza. Uwielbiam

  OdpowiedzUsuń