środa, 10 maja 2017

Dziewczyna z pociągu

TYTUŁ: Dziewczyna z pociągu

AUTOR:  Paula Hawkins

WYDAWNICTWO: Świat książki

ROK WYDANIA: 2015

LICZBA STRON: 327


Sięgnęłam po tę książkę ponieważ na własnej skórze musiałam się przekonać skąd tak skrajne opinie o niej. Jedni ją uwielbiają inni nienawidzą. W której grupie znalazłam się ja?

Reachel codziennie udaje, że dojeżdża do pracy. Z okna pociągu obserwuje dom swojego byłego męża i jego sąsiadów. Nie mając własnego życia buduje iluzoryczny obraz szczęśliwego małżeństwa ludzi, których nigdy nie spotkała. Reachel topi swoje smutki w alkoholu (przez co jeszcze bardziej się pogrąża)  i narzuca się swojemu byłemu i jego obecnej żonie. Pewnego dnia w gazetach pojawia się informacja o zaginięciu Megan, kobiety która mieszkała w domu, który obserwowała Reachel. Niepokojące jest to, że Reachel była tego dnia na ich ulicy, chciała spotkać się z byłym mężem, ale nic więcej ponad to nie pamięta. Przesłuchuje ją policja ale ona nie potrafi im pomóc. Chcąc jednak na coś się przydać zawiera znajomość z mężem zaginionej kobiety.
Akcja mknie do przodu, nie ma czasu na nudę zwłaszcza że policja odnajduje ciało zaginionej kobiety, a głównym podejrzanym jest jej mąż.

Reachel jest postacią którą ciężko polubić. Wpada w alkoholowy ciąg, podejmuje nieudolne próby znalezienia pracy i ma talent do pakowania się w absurdalne sytuacje. Wścibia nos w nie swoje sprawy, ale to właśnie jej udaje się odkryć kto jest mordercą.

Narracja jest naprzemienna, obserwujemy wydarzenia z perspektywy Reachel, Megan i Anny (żony byłego męża R.). Podnosi to znacznie poziom emocji.

Cieszę się, że mimo negatywnych głosów na temat tej książki przeczytałam ją. Potrzebowałam książki, która trzymałaby w napięciu i właśnie to dostałam. Zaniki pamięci, zamroczenie alkoholowe, wchodzenie z butami w czyjeś życie, a przede wszystkim czający się w pobliżu morderca. Dobry pomysł na fabułę, świetne wykonanie i zakończenie które idealnie pasuje. Jak najbardziej mówię t a k.


Książkę polecam – przekonajcie się sami, czy należycie do grona jej zwolenników czy też przeciwników.


Jest to 37 książka którą przeczytałam w 2017r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja 
*olimpiada czytelnicza na blogu pośredniczkaa.pl maj
przeczytam książkę która ma w tytule POJAZD, wyzwanie u wiedzmowa głowologia

9 komentarzy:

 1. Czytałam tą książkę :) podobała mi się :) trzyma w napięciu i ja do końca nie mogłam domyślić się zakończenia ;)Polecam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także planuję się z nią zmierzyć, żeby w końcu wyrobić sobie na jej temat własne zdanie. Ostatnio mój tata opowiadał mi o tym, że film niestety nie przypadł mu do gustu. Ale film i książkę dzieli często przepaść. Jak znajdę czas, zmierzę się z tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie wyszła nowa książka autorki "Zapisane w wodzie" i podobno jest lepsza od tej. Ja ostatnio również sięgam po nieco mocniejsze klimaty i przyznam, że bardzo mi odpowiadają. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Akurat ja na "Dziewczynę z pociągu" kręcę nosem. Nie podobała mi się. Ale niedawno zaczęłam "Zapisane w wodzie" i poza tym, że czasami się gubię w imionach tych wszystkich kobiet, to jak na razie bardzo mnie ciekawi. Wydaje się być dużo lepsza! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słyszałam że druga książka autorki jest lepsza, na pewno uwzględnię ją w swoich planach

   Usuń
 5. Należę do przeciwników. Książka dla mnie jest dnem i niesłusznie aż tak wychwalanym.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja jej nie zmęczyłam. Nie ogarniałam podziału na bohaterki. I jak się można tak stoczyć i mieć taką obsesję na punkcie faceta też nie rozumiałam, więc zaprzestałam po 100 stronach około :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podział na bohaterki nie byłby taki zły gdyby działo się to chronologicznie, bohaterka też mnie irytowała, ale książka ogólnie mi się podobała, ale nie każdemu musi

   Usuń
 7. Należę do grona zwolenników. Wciągnęła mnie i zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń