niedziela, 9 maja 2021

Dwie samotności

 Gabriel Garcia Marquez i Mario Vargas Llosa

Dwie samotności. Dialog mistrzów

WYDAWNICTWO: Muza i Znak

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 163Książka która trafiła ostatnio w moje ręce jest wyjątkowa. To nie fikcja literacka, a zapis rozmowy dwóch mistrzów literatury, autorów latynoamerykańskich, których twórczość znana jest na całym świecie.

Marquez i Llosa spotkali się w 1967 roku w Limie. Wcześniej korespondowali ze sobą, a ten dialog mistrzów był początkiem przyjaźni. Nie był to wywiad, ale rozmowa z udziałem publiczności. Została ona zarejestrowana, by dzisiaj po ponad 50 latach dotrzeć do czytelników. Głównym tematem rozmowy była powieść Marquez'a "Sto lat samotności". Autor zdradził ile czasu pracował nad powieścią ile kłopotów mu sprawiła i jakich wymagała poświęceń. 

Llosa występował w roli gospodarza, ale przecież i on ma niemały wkład w rozwój literatury iberoamerykańskiej. Został laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Rómulo Gallegosa. Zadawał pytania dotyczące źródeł inspiracji, pracy warsztatowej a przede wszystkim interesowało go dlaczego Marquez pisze.

Rozmowa jest błyskotliwa, pełna wzajemnej życzliwości. W główny literacki temat wplątane zostają również wątki społeczne i polityczne. Lata 60 to boom literatury latynoamerykańskej, a Marquez i Llosa znajdują się w samym jego centrum.

Kiedy książki stały się na prawdę dobre, pojawili się czytelnicy. To jest coś wspaniałego. I dlatego właśnie uważam, że to jest boom czytelników.

 To prawda, bo czymże byłaby literatura bez czytelników? Twórczość Marquez'a znam z jednej powieści Miłość w czasach zarazy. "Dwie samotności. Dialog mistrzów" jest więc dla mnie pierwszym krokiem do zmierzenia się z książką "Sto lat samotności", na pewno nie jest to łatwa pozycja, pełno w niej niuansów i typowej dla latynoamerykańskich powieści aury tajemniczości i mistyki. 

Jeśli znacie powieści Marquez'a to ten zapis rozmowy będzie dla Was świetnym uzupełnieniem informacji o autorze. Jeśli natomiast jeszcze jego książki przed wami to potraktujcie "Dwie samotności" jako zachętę.

Oprócz dialogu w książce znajdziemy wywiady i relacje świadków. Wydarzenie to wywołało niemałe emocje i widać to nawet po tylu latach. Książka zyskała piękne wydanie, będzie więc ozdobą każdej półki.

Polecam.


7 komentarzy:

 1. To może być naprawdę wyjątkowo lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę i na pewno do niej zajrzę. Czuję, że to będzie niezapomniana lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja książek autora jeszcze nie znam, ale bardzo zachęcasz do poznania jego pióra. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, bardzo chciałabym przeczytać. Myślę, że to będzie wspaniała lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze, że książka nie dość, że jest ciekawa to jeszcze pięknie wydana.

  OdpowiedzUsuń
 6. wątki społęczno polityczne mogą w niektórych czytelnikach emocje wywołać, wspomnienia.

  OdpowiedzUsuń