czwartek, 13 maja 2021

Rękopis z ogrodu

 TYTUŁ: Rękopis z ogrodu

AUTOR: Rafał Ziętek

WYDAWNICTWO: Novae Res

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 417

Oto kolejny zbiór opowiadań w tym miesiącu. Tym razem jednak nieco dłuższych. Na ponad 400 stronach zapisano 4 opowiadania, opowiadania dla których inspiracją był ogród.

Opowiadania pierwsze i czwarte są bardzo romantyczne. Pierwsze dotyczy miłości dojrzałej, takiej która wymaga czasu by ją zauważyć. Ostatnie dotyczy pierwszego zakochania, motyli w brzuchu, poznawania siebie. Tutaj autor pokusił się o dwie perspektywy, ona i on, jakże odmiennie pochodzą do pewnych spraw, ale mimo to podążają do wspólnego celu bycia razem. Te dwa opowiadania podobały mi się najbardziej, ponieważ były realne, rzeczywiste i potrafię je odnieść do swoich doświadczeń.

Opowiadanie drugie to utopia, cudowny ogród w którym dzieje się szczęście. Kochająca się rodzina, zwierzęta które żywią i te które są przyjaciółmi domu - wszyscy potrafią żyć z sobą w symbiozie. Dzieci poznają świat, uczą się go od rodziców, mama do wszystkiego podchodzi z miłością i życzliwością, tata ma w sobie naukowe zacięcie i próbuje wyjaśnić niewytłumaczalne zjawiska. Jest poetycko i lirycznie, niestety ze skłonnością do przesłodzenia. Po tym opowiadaniu trzeba odpocząć, odetchnąć. Na pewno ta opowieść prowokuje do przemyśleń,gdzie jest mój ogród, w którym mogę żyć w zgodzie ze sobą? 

Kolejne opowiadanie jest nieco abstrakcyjne. Wyobraźni nie można autorowi odmówić, bo tutaj przekracza cienką granice rzeczywistości i fantastyki. Można się skupiać na rozdzieleniu relanego od nierealnego ale łatwiej będzie znaleźć drugie dno tej historii. Słodko-gorzkie życie we wszystkich odcieniach szarości. Czytałam to opowiadanie z rosnącą ciekawością, co też tam jeszcze może się wydarzyć.

Autor prezentuje ciekawe spojrzenie na świat. Te cztery jakże różne opowiadania łączy wyobrażenie Edenu. Dla każdego z nas szczęście oznacza co innego, dlatego te opowiadania są tak różne. Ta książka wyróżnia się plastycznymi opisami i pięknym, kwiecistym językiem, lektura jednak nie sprawia trudności, bo w takiej formie nawet opisy przyrody czyta się z przyjemnością.

Przeczytajcie i dajcie sobie chwilę na refleksję. Bo te opowiadania poruszają i zachęcają do znalezienia swojej ścieżki szczęścia.
2 komentarze:

  1. Przyznam, że czuję się mocno zaintrygowana. Będę miała na uwadzę tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo że, nie przepadam za za długimi opisami, to jednak opisałaś tę książkę tak, że mam ochotę ją przeczytać.

    OdpowiedzUsuń