sobota, 17 lipca 2021

Piętna

 TYTUŁ: Piętna

AUTOR: Urszula Król

WYDAWNICTWO: Novae Res

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 253Depresja - jak mało o niej wiemy, jak łatwo zbagatelizować ją słowami "co się martwisz, inni mają gorzej". Książka którą przeczytałam powinna być lekturą obowiązkową, bo zdecydowanie otwiera oczy na głębię problemu.

Ojciec Sabiny postanawia odejść z domu, świat dziewczyny właśnie się rozpada. Dotąd starała się być idealną córką by zdobyć uznanie ojca, teraz będzie musiała robić to na odległość by otrzymać choć odrobinę akceptacji. Matka Sabiny załamuje się zupełnie, wpada w rozpacz i traci kontrolę n,ad swoim życiem. Nastolatka musi przyjąć rolę którą narzuciło jej życie, musi być uczennicą, gospodyniami domową, opiekunką i wszystkie czynność wykonywać na najwyższym poziomie. 

Sabina pozwala sobie na chwilę oddechu rzucając się w wir imprez i przelotnych znajomości. Może się to dla niej skończyć tragicznie. Gdy wchodzi w zawiązek z Filipem z tyłu głowy kołacze się jej myśl, że nie przeżyje rozstania. Filip jednak zrywa z dziewczyną...

Poczucie własnej wartości u Sabiny równa się zero. Dziewczyna odczuwa wielki ból po stracie chłopaka, a jednocześnie musi udźwignąć ból matki zmagającej się z nowotworem. Ucieczką od bólu psychicznego staje się ból fizyczny, a najlepszą przyjaciółką Sabiny zostaje żyletka.

Od euforii do rozpaczy i z powrotem. życie Sabiny to sinusoida, depresja nie pozwala jej ruszyć się z łóżka, mania dodaje skrzydeł i niespożytej energii. Narracja w pierwszej osobie jest bardzo przejmująca, zaglądamy w najmroczniejszy i najbardziej smutny zakamarek duszy bohaterki. Sabina potrzebuje terapii i leków, czy kilka lat walki z chorobą zakończy się sukcesem?

"Nie muszę być akceptowana w stu procentach przez każdego? Mogę mieć wady i z nimi żyć? Nie muszę bać się odrzucenia, bo jest ono niezależne ode mnie? Czyżby to wszystko było aż takie proste?"

 Historia została przedstawiona w bardzo realny sposób. Dla autorki to bardzo osobista powieść o zmaganiu się z chorobą psychiczną. 

Wyznania Sabiny budzą emocje. Przebieg terapii, rozmowy z psychologiem zostały tutaj przedstawione szczegółowo - ta książka pokazuje prawdziwy obraz depresji, nie ma tutaj owijania w bawełnę. 

Jak dążenie do perfekcji i szukanie akceptacji u innym może być destrukcyjne przeczytacie w "Piętnach". Książce którą bardzo polecam!

8 komentarzy:

 1. Zaciekawiła mnie bardzo ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama tematyka tej książki jest bardzo interesująca. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Depresja to bardzo podstępna choroba. Dobrze, że się o niej pisze i uświadamia jej istnienie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że ten temat nie jest pomijany także we współczesnej literaturze.

  OdpowiedzUsuń
 5. A wiesz, że nawet zainteresowałaś mnie tą książką. Tematyka nie jest łatwa, ale chętnie przeczytam tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ogółem historia ciekawa, ale jakoś nie przepadam za książkami tego wydawnictwa...

  OdpowiedzUsuń