wtorek, 6 lipca 2021

Fascynacja

 TYTUŁ: Fascynacja

AUTOR: Adrian Bednarek

WYDAWNICTWO: Novae Res

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 461

Oskar Blajer powraca! Teraz w jeszcze bardziej mroczny!

Inspiracja <klik> to fabularny sztos, genialny pomysł na rozwój akcji, trauma głównego bohatera i jego powolne popadanie w obłęd.

Obsesja <klik> to mieszanka wybuchowa, obrzydzenie, zaskoczenie i "podziw" dla sprytu Oskara.

Fascynacja to finał jakiego mogłabym oczekiwać, ale! To co zdarzyło się na kartach tej powieści przerosło moją wyobraźnię! Autor w mistrzowski sposób prowadzi Oskara po najmroczniejszych zakamarkach jego duszy i świadomości. Ta książka wbija w fotel, nie tylko samym zakończeniem (chociaż to zdecydowanie jest mocne), ale każdym poszczególnym wątkiem.

"Luiza" którą Oskar przetrzymuje w sekretnym pokoju dopuściła się niewybaczalnego błędu.  Mężczyzna karze ją najpierw obojętnością a później grozi, że zastąpi ją inną dziewczyną. Gdy Oskar mierzy się z problemami w domu, po mieście krąży morderca, który swoje ofiary traktuje tak jak zabójca z książek Blejera. Policja chce współpracować z autorem, by ten wśród swoich fanów pomógł im wytypować podejrzanego. Giną dziewczyny zaangażowane w ekranizacje książek Oskara, ale mężczyzna nie przyznaje się, że z każdą z nich poszedł do łóżka. 

Jaki jest główny motyw zbrodni, rywalizacja czy zazdrość? Rozwiązanie tej zagadki naprawdę zaskakuje. Oskar sam ma pewne podejrzenia, w jego życiu niedawno pojawiła się blond piękność i być może ona jest kluczem do rozwiązania tej sprawy.

Od początku serii autor jest konsekwentny w prowadzeniu postaci. Sylwetka Oskara zostaje przestawiona bardzo dokładnie, narracja jest pierwszoosobowa dlatego łatwo poddać analizie zachowania bohatera. Nic prostszego, prawda? Autor zafundował jednak taki rozwój wypadków, że z niepokojem ale i rosnącą ciekawością przewracałam kolejne strony. Oskar jest pokręcony, skrzywiony, obsesyjnie zakochany, pewny siebie i swoich racji. Na niego nie ma mocnych. 

Ta książka to nie jest ukazanie walki dobra ze złem. Tutaj nie ma schematu, tutaj nic nie podąża utartą ścieżką. Ludzki mózg to zagadka, świadomość, podświadomość, obsesja, miłość - nad tym nie można zapanować. Sięgając po tę trylogię musicie wiedzieć, że bohater szokuje, a sporo scen jest brutalnych i okrutnych, autor nie pomija szczegółów, a opisy mocno działają na wyobraźnię - nocne koszmary gwarantowane. Ja jestem zafascynowana gęstym klimatem który tutaj panuje. Część trzecia przebiła dwie poprzednie, ale wszystkie razem tworzą niepowtarzalną, wciągającą lekturę.

Polecam!

10 komentarzy:

 1. Lubię, kiedy kolejne tomy serii coraz bardziej mnie do siebie przekonują, właśnie takich przygód czytelniczych oczekuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poziom poszczególnych tomów jest wyrównany, a najważniejszym elementem jest zaskoczeniem kierunkiem w którym podąża akcja.

   Usuń
 2. Na pewno będę czytała tę serię za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cała trylogia o Oskarze Blajerze po prostu wymiata.

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam wiele dobrego o tej serii i chyba w końcu się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś czuję, że to za mocne klimaty jak dla mnie. Jednak nie mówię całkowicie, że nie sięgnęła bym po tę książki. Twój opis sprawie ma, że mam ochotę je przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale faktycznie dobrze być świadomym że to bardzo mocna i mroczna lektura .

   Usuń
 6. Klimat chyba zbyt mroczny dla mnie. Choć grzebanie q w ludzkich emocjach może być pasjonujące.

  OdpowiedzUsuń