niedziela, 26 września 2021

Poradnik dla dżentelmena

TYTUŁ: Poradnik dla dżentelmena o występku i cnocie

AUTOR: Mackenzi Lee

WYDAWNICTWO: Young

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 430Uwielbiam literackie podróże w przeszłość. Tym razem wiek XVIII. Powiem Wam że to była niesamowita przygoda.

Henry Montague to dziedzic angielskiego majątku, wysoko urodzony nic siebie nie robi z ogólnie przyjętych zasad. Ojciec wychowuje go twardą ręką, prywatna szkoła miała go nieco utemperować, ale Monty nie daje wcisnąć się w ciasne dżentelmeńskie ramy. On chce się bawić, korzystać z życia, kochać i oddawać namiętnościom. Gdy chłopak zostaje wyrzucony ze szkoły ojciec wpada w szał! 

Ale dziedzic to dziedzic. Ostatnią szansą dla Monty'ego będzie grand tour po Europie. Ojciec zatrudnił opiekuna i nauczyciela, który ma chłopakowi pokazać świat, nauczyć manier, nawiązać ważne kontakty. Henry widzi w tej wyprawie tylko przygodę i jedyną w swoim rodzaju okazję do świetnej zabawy. 

Na statek wsiadają również siostra Henrego, Felicity i jego najlepszy przyjaciel ciemnoskóry Percy. Ta trójka wpakuje się w niezłe kłopoty, a grand tour z przyjemnej wycieczki zmienia się w ucieczkę przed księciem Burbonem.

Tło historyczne nakreślone znakomicie. W posłowiu autorka zdradza kilka szczegółów że swojej pracy, opowiada co mogło na prawdę się wydarzyć a co jest tylko fikcją literacką.

Problemy 18-letniego Monty'ego są aktualne i dziś. Chłopak zakochal się w swoim najlepszym przyjacielu, wie że społeczeństwo nie zaakceptuje takiego związku, nie ma też pewności czy Percy podziela jego uczucia. Ważnym motywem jest też walka z chorobą i szukanie skutecznego panaceum, czy i dziś nie zrobimy wszystkiego by ocalić zdrowie najbliższych?

Jest to powieść dedykowana młodzieży i zapewne ta grupa odbiorców będzie zachwycona tą powieścią. Ja w sumie też byłam!

- przygodowa

- awanturnicza

- ze sporą dawką dobrego humoru

- intrygująca

- zachwycająca

- lekka

- niebanalna

Mogę wymienić długo! Kreacja bohaterów przepyszna. Henry na pierwszy rzut oka nie budzi sympatii, sam siebie też nie ocenia dobrze, ale im poznajemy go lepiej tym bardziej możemy zrozumieć jego pobudki. Felicity wyprzedza swoją epokę, ta dziewczyna interesuje się medycyną i na pewno jeszcze pokaże na co ją stać. 

Jeśli więc szukacie czegoś oryginalnego, niesztampowego, czegoś co wciągnie Was od pierwszej strony to konieczne musicie przeczytać tę książkę!

A zaglądając do działu dla młodzieży w księgarni internetowej taniaksiazka.pl  możecie znaleźć nie jedną perełkę.
5 komentarzy:

 1. Książka dedykowana młodziezy, ale myślę, że czasem można oderwać się od ''dorosłej'' literatury i zaczytać się w takiej powieści

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaproponuję lekturę tej książce młodszej części czytelników w mojej rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Już wiem, że i ja świetnie bym się relaksowała przy tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wcześniej zwróciłam na nią uwagę i chętnie nadrobię czytelnicze zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie powieści dla młodzieży są świetne.

  OdpowiedzUsuń