wtorek, 28 września 2021

Błyski

 TYTUŁ: Błyski

AUTOR: Kamila Bryksy

WYDAWNICTWO: Kobiece

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 243


Jak wiecie kryminałom nie odmawiam ;) A w momencie gdy już na okładce dostaję zwłoki to liczę na na prawdę mocną lekturę.

Niestety dawno się tak nie zawiodłam...

Babcia Oliwi została zamordowana wiele lat temu, sprawa jej śmierci nie została wyjaśniona. Teraz wnuczka, która ma nadmiar wolnego czasu próbuje znaleźć jakieś pamiątki i w tym celu udaje się do starego zakładu fotograficznego. Tam mija się z piękną blondynką, która następnego dnia zostaje znaleziona martwa. Oliwia wpada w obsesję i zaczyna prowadzić prywatne śledztwo. Niestety wypada to strasznie słabo. Kobieta śledzi właściciela zakładu, który jest jednocześnie jej byłym chłopakiem z liceum, odkrywa jego tajemnicę ale nie wie czy jest ona związana z morderstwem, zaczyna drążyć.

Zachowanie Oliwii powodowane jest ciekawością i nudą. Nie ma racjonalnych przesłanek by łączyć zakład fotograficzny ze śmiercią dziewczyny. Ale ona uparcie chce połączyć fakty. I autorka ten jej trud wynagradza. 

Szczerze mówiąc jakoś mi się ta fabuła nie kleiła. Za dużo zbiegów okoliczności, nieracjonalne zachowania bohaterów, tajemnice sprzed lat i epilog jako wisienka na torcie. Czytałam tę książkę z myślą niech coś zacznie się dziać, bo wiadomości z pogróżkami i samochód który jechał za Oliwią jakoś nie wzbudziły moich emocji.

Pomysł na fabułę był dobry, ale stworzona wokół niego otoczka rodzinnych tajemnic jakoś nie do końca się sprawdziła. Do tego Oliwia, trzydziestoletnia utrzymanka swojego męża, która nadal szuka tego co chciałaby w życiu robić. Pakuje nos w nie swoje sprawy, bo coś jej się wydaje, nawet nie wiecie ile razy przemknęła mi przez głowę myśl, po co ona tam polazła. 

Jedyną emocją, która się u mnie pojawiła podczas lektury była irytacja. A tego niestety ale nie lubię. 

Zastanawiam się czy Wam polecić tę książkę? Fani gatunku raczej nie będą zadowoleni, ale jeśli na codzień czytacie obyczajówki to nagromadzone tutaj rodzinne tajemnice powinny przypaść Wam do gustu, a wątek kryminalny będzie dodatkowym smaczkiem

6 komentarzy:

 1. Czas pokaże, czy sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm sama nie wiem. Póki co, nie mam tej książki w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama nie wiem czy chcę się na nią skusić, na razie odpuszczę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska30 września 2021 12:42

  Poprzednia książka autorki bardzo mi się podobała. Szkoda, że ta Cię zawiodła.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przykro, że książka Cię zawiodła i nie spełniła oczekiwań. Takie czytelnicze zawody są dla mnie dość dołujące.

  OdpowiedzUsuń
 6. też ostatnio trafiłam na taką, ze żałowałam, że straciłam z nią czas

  OdpowiedzUsuń