wtorek, 30 sierpnia 2022

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

 TYTUŁ: Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce 

AUTOR: Łucja Malec-Kornajew

WYDAWNICTWO: Znak

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 79Uwielbiamy te wielkoformatowe, pięknie ilustrowane książki od wydawnictwa Znak. Tutaj przeczytacie o Zakazanych miejscach na świecie, lub poznacie historię Legendarnych kradzieży

Tym razem towarzyszymy sympatycznej bohaterce Fishce która próbuje rozwiązać największe zagadki historii sztuki w Polsce.

Ostatnio czytałam powieść o ratowaniu sztuki we Francji w czasie II wojny światowej, tam w większości przypadków udało się ocalić najcenniejsze dzieła. Ale i tak sporo z nich zostało wywiezionych. Podobnie (a właściwie nawet gorzej) było w Polsce. Detektywka Fishka ze swoją torbą pełną gadżetów wyrusza na poszukiwanie bursztynowej komnaty czy złotego pociągu. 

To książka przede wszystkim przygodowa. Narracja prowadzona jest w taki sposób że czytelnik z zapartym tchem towarzyszy bohaterce w prowadzeniu śledztwa. Zróżnicowana czcionka, wykrzykniki, nagłówki gazet wszystko to nadaje akcji dynamiki. Ilustracje przykuwają wzrok, są takim drogowskazem by zgłębiać tajemnice skradzionych/sfałszowanych dzieł sztuki. 

Autorka książki pani Łucja Malec-Kornajew to założycielka pierwszego w Polsce Dziecięcego Biura Detektywistycznego. Oj, zdecydowanie muszę z dziewczynami zgłębić temat! 

Zagadki kryminalne a takie niewątpliwie znajdują się w tej książce to jest to co z córkami lubimy najbardziej. Było czytanie, wspólne zastanawianie się, śledzenie mapy, robienie założeń... Ta książka zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Może tematem stricte historycznym nie są moje dziewczyny zainteresowane ale w takiej formie zagadki już zdecydowanie tak. 

Książka z pewnością przypadnie do gustu również starszym czytelnikom, tak jak Legendarne kradzieże o których wspomniałam wyżej. Książkę więc polecam, nie zapomnijcie zrobić jej miejsca na półce. 

4 komentarze:

  1. Jestem ciekawa, jak mój starszy siostrzeniec odebrałby tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super, że książka pobudza wyobraźnię. To najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z pewnością książeczka idealna dla dzieci. :)

    OdpowiedzUsuń