niedziela, 29 października 2017

NIEPEWNOŚĆ

TYTUŁ: Niepewność

AUTOR: Waldemar Andrzej Brewiński

WYDAWNICTWO: WFW

ROK WYDANIA: 2013

LICZBA STRON: 302


Rok 1981, Kacper ma 25 lat, jest studentem politechniki lubi rockową muzykę. 
Magda, ma 29 lat samotnie wychowuje synka, bo jej mąż pracując za granicą urwał kontakty z rodziną.

Magda i Kacper poznają się autobusie, dziewczyna robi na chłopaku spore wrażenie. Znajomość rozwija się powoli, rodzi się między nimi więź. Synek Magdy akceptuje Kacpra i cała trójka spędza ze sobą miło czas. Gdy Magda postanawia wyznać chłopakowi miłość niespodziewanie do kraju wraca jej mąż. Wszystko teraz w rękach dziewczyny, czy zdecyduje się budować nową relację, czy wróci do męża?

Książka mogłaby być po prostu romansem, ale nie jest. Tłem dla historii Magdy i Kacpra jest Historia przez duże H. Rok 1981 to wprowadzenie stanu wojennego, to strajki i niepokoje, braki w zaopatrzeniu i przygnębienie społeczne. Realia, w których żyją bohaterowie nie są łatwe, muszą się oni dostosować do nowych warunków które stworzyła władza. Warszawa, opisana niezwykle plastycznie, autor dużą uwagę skupił na komunikacji publicznej, opisuje również przyległe do miasta tereny w których młodzież lubiła spędzać czas.

Opisy wydarzeń historycznych bardzo przyciągają uwagę, nie ma tu suchej wiedzy podręcznikowej, bo wszystko to opisane jest z perspektywy młodego chłopaka. Komentuje on rzeczywistość i próbuje się w niej odnaleźć. Nie ma tu mowy o wielkiej polityce, ale o tym jak wydarzenia z grudnia 1981 wpłynęły na zwykłych obywateli. 

Tytuł książki można odbierać na dwóch płaszczyznach: tej dotyczącej życia społeczeństwa w trudnym historycznym czasie, oraz jako uczucia Kacpra, któremu na drodze do szczęścia stanie przeszkoda nie do przebycia.

W książce dobrze oddane są realia epoki, to była ciekawa podróż w czasie. Całość oceniam pozytywnie i polecam, bo to kawałek smutnej, ale nie bardzo odległej historii naszego kraju. 

 Na zdjęciu akcja ZOMO, bohater książki też doświadczył takiego spotkania.

Jest to 90 książka którą przeczytałam w 2017r.

Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Olimpiada czytelnicza na blogu pośredniczka-ksiażek.pl  październik
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja
*#czytambopolskie na poligonie domowym październik

5 komentarzy:

 1. Zaczyna się sielankowo, później do głosu dochodzi rzeczywistość i książka robi się... bardzo ciekawa. Na pewno będę miała ją na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dawno nie czytałam książki z takim tłem. Jak nie współczesność, to druga wojna światowa, a tutaj proszę czasy, kiedy zastraszeni przez ZOMO ludzie mierzyli się z każdym kolejnym dniem. Mam wrażenie, że to nie jest banalna książka. Zainteresował mnie także wątek głównych bohaterów oraz ich relacja. Chętnie przyjrzałabym się jej bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze Ci powiem, że zaskoczyła mnie ta książka i było to zaskoczenie pozytywne

   Usuń
 3. Zawsze w chęcią sięgam po pozycje które dzieją się podczas mniej lub bardziej ważnych wydarzeń historycznych ale jakoś nigdy w moje ręce nie trafiła książka polskiego autora... Pewnie sięgnę po "Niepewność" bo wydaje mi się że to coś w sam raz dla mnie. Ostatnio staram sie częściej sięgać po polskich autorów więc już nie mam wymówki :)

  booklicity.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama właściwie dopiero od roku zaczytuje się w polskich autorów i w znacznej mierze są to bardzo dobre książki, więc wierzę że i Tobie uda się znaleźć coś co cię zainteresuje na naszym rodzimym rynku wydawniczym, a Niepewność polecam

   Usuń