niedziela, 8 kwietnia 2018

Miasto świętych i złodziei

TYTUŁ: Miasto świętych i złodziei

AUTOR: Natalie C. Anderson

WYDAWNICTWO: Initium

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 464


Tę powieść zaczęłam czytać w święta i mimo że trudno ją odłożyć to czytałam ją kilka dni. Pogoda robi swoje, spacery i wyjście na plac zabaw nie sprzyjają czytaniu. Pogaduszki z dawno nie widzianymi koleżankami to teraz główny punkt dnia - na czytanie zostają tylko wieczory. Książka jest jednak warta uwagi bo to zupełnie coś innego niż wszystko to co do tej pory czytałam.

Zacznijmy od tego, że książka jest kryminalną powieścią dla młodzieży, a główna bohaterka ma 16-lat. Tina jednak zmaga się z takimi problemami, których nie jeden dorosły nie potrafił by udźwignąć. Dziewczyna ze względu na swoją posturę nazywana jest Drobinką, od 5 lat mieszka na dachu bloku, którego budowa nie została dokończona. Należy do gangu Goondan i doskonali się w złodziejskim fachu. Tina jest uchodźcą, wraz z mamą uciekła z Konga do Kenii - tu znalazły pozornie bezpieczne schronienie. Mama dziewczyny zostaje zamordowana, sprawcy jednak nie ujęto, ale Drobinka ma swoje podejrzenia. Przez pięć lat planuje zemstę, pozwala by gniew i chęć odwetu opanowały ją całą.

Odkąd Tina przybyła do Kenii mieszkała z mamą u państwa Greyhill, gdzie kobieta pracowała jako służąca. Dziewczynka zaprzyjaźniła się z synem pana G. Po nie długim czasie na świat przyszła siostra Tiny - Kiki, bardzo podobna do pracodawcy swojej matki. Po śmierci kobiety młodsza z sióstr została przyjęta przez zakonnice do szkoły z internatem, a Tina zniknęła planując odwet na panu G, bo to w jego gabinecie padł śmiertelny strzał.

Drobinka szkoli się pod okiem Goondan, im też przyniesie spore zyski zemsta na panu Greyhill'u. Mężczyzna wzbogacił się na handlu złotem, jego powiązania polityczne są jednak tak silne że samo zamordowanie go nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dziewczyna zakrada się do jego domu by zdobyć dane z jego komputera i zostaje przyłapana przez swojego przyjaciela z dzieciństwa.

16-latkowie zawierają układ - ona nie opublikuje tajnych plików z komputera jego ojca, a on pomoże jej znaleźć zabójcę matki, ponieważ wierzy w niewinność pana G.

Intryga doskonale skomponowana. Trochę polityki, naświetlenie sytuacji w Kongu i Kenii, żonglowanie tajnymi informacjami - wszystko w odpowiednich proporcjach. Narratorką jest Tina, więc spoglądamy na ten świat oczami zdeterminowanej nastolatki, która chce pomścić swoją matkę. Dziewczyna nie pamięta życia w Kongu, ale wydarzenia z jej przeszłości mają kluczowe znaczenie dla rozwiązania zagadki.

Z ciekawością weszłam w wykreowany przez autorkę świat, ale większość tej historii została oparta na prawdziwych wydarzeniach. Mało wiem o sytuacji geo-politycznej w Afryce, o wojnie domowej, o niewolnictwie w kopalniach złota. Ta książka pokazuje mi fragment świata, którego nie znam, otwiera mi oczy a sprawy o których nie miałam pojęcia.

Z racji tego że bohaterowie są nastolatkami powieść ta znajdzie swoich odbiorców wśród młodzieży. Polecam też fanom kryminałów bo powinni być usatysfakcjonowani zwrotami akcji, stylem i tłem akcji.

Książka jest debiutem, ale jest doskonale dopracowana. Autorka zadbała o szczegóły i wprowadzenie czytelnika w afrykański klimat.

P o l e c a m.

Jest to 34 ksiażka przeczytana w 2018 roku.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Olimpiada czytelnicza kwiecień
*dzieciece poczytania kwiecień

10 komentarzy:

 1. Ta historia musi być świetna! Zapiszę sobie tytuł, bo powiem szczerze, że dawno nie czytałam czegoś podobnego! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda, jak na debiut to naprawdę zgrabnie napisany :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę po nią sięgnąć koniecznie. Dziękuję za recenzję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo chętnie sięgam po debiuty, a ta książka mnie kusi.:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skusiłaś mnie, historia musi być ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nieczęsto spotykam się z takimi klimatami. Afrykańskie tło mogłoby mnie zaciekawić. Ja także niewiele wiem o wojnie domowej w tamtych rejonach, ale chętnie się temu przyjrzę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się ciekawie! :)
  Skusze się! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. rzadko spotykane tło, nastoletnia bohaterka próbująca rozwiązać zagadkę - brzmi ciekawie, chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń