czwartek, 19 kwietnia 2018

WPIS ARCHWALNY


TYTUŁ: Ptaki drapieżne. Historia Lucjana "Sępa" Wiśniewskiego, likwidatora z kontrwywiadu AK

AUTOR: Emil Marat, Michał Wójcik, Lucjan Wiśniewski

WYDAWNICTWO: Znak Litera nova

ROK WYDANIE: 2016

LICZBA STRON: 368

Jest to książka, która wymaga skupienia, która zaskakuje, wzbudza emocje i trzyma w napięciu. Relacja z działalności oddziału likwidacyjnego 993/W.

17-letni chłopak, nastolatek wchodzący w życie. W rzeczywistości okupowanej Warszawy to już mężczyzna, który musi stanąć w obronie swojego kraju.

Ta książka to wywiad-rzeka z bohaterem Polski podziemnej. Relacja człowieka, który był w centrum wydarzeń. Lucjan Wiśniewski "Sęp" należał do oddziału likwidacyjnego - walczył o wolność najlepiej jak umiał.

Przenosimy się do okupowanej Warszawy, poznajemy strach, ale i pewność że to co robi oddział 993/W jest konieczne. "Byliśmy egzekutorami prawa , a nie zabójcami" - oddział wykonywał wyroki sądów podziemnych. Żołnierze - likwidatorzy nie zawsze znali przewinienia tego na którym mieli wyrok wykonać, to nie było ich zadanie; ich zadaniem było wykonać wyrok- karę śmierci. To była wojna - dla nas rzecz nie do pojęcia, jak takie wydarzenia wpływają na człowieka.

Bardzo się cieszę że mogłam tę książkę przeczytać, bo ... tego nie dowiedziałabym się na lekcji historii. Wywiady z takimi ludźmi, którzy opowiadają jak to wyglądało "od środka" powinny znaleźć sie w podręcznikach.

Powstanie Warszawskie - nie łatwo je ocenić, z punktu widzenia walczących konieczne. "Sęp" opowiada o walkach na cmentarzu, o pierwszym zejściu do kanałów, o Kampinosie i bitwie pod Jaktorowem. Czyta się to z zapartym tchem... 

Zaletą opublikowanego wywiadu są przytaczane cytaty i załączniki w aneksie - relacje innych członków oddziału. Zamieszczono również zdjęcia, plusem byłoby także dodanie mapy Warszawy i okolic.

Polecam

1 komentarz:

  1. To najwyraźniej wartościowa i dość ambitna pozycja. Może kiedyś dam jej szansę.

    OdpowiedzUsuń