wtorek, 30 października 2018

Detektywi z Tajemniczej 5 + konkurs

TYTUŁ: Detektywi z Tajemniczej 5 zagadka zaginionej kamei.

AUTOR: Marta Guzowska

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 140Ta książka pojawiła się w naszym domu po spotkaniu z autorką Martą Guzowską. Pani Marta opowiadała o pracy pisarza, o tym jak konstruuje fabułę, jak typuje podejrzanych. To bardzo zaciekawiło moje córki, więc kupiłyśmy dwa tomy serii o małych detektywach. Czy zagadka okazała się trudna do rozwiązania, a bohaterowie sympatyczni? Sprawdźcie:

Jaga i Piotrek to rodzeństwo, które popołudnie ma spędzić u babci. Nowa koleżanka chłopca Anka wybiera się z nimi. Gdy drzwi otwiera im zapłakana babcia nagle zwyczajna wizyta zmienia się w detektywistyczną przygodę.

Babcia dzieci, wielbicielka kryminałów została okradziona. Ktoś zabrał cenną kameę, kopię broszki księżnej Czartoryskiej. Piotrek i Anka próbują rozwiązać zagadkę, szukają śladów, przepytują babcię o przebieg dnia, typują trzech podejrzanych. Jaga jak przystało na czterolatkę zadaje mnóstwo pytań dotyczących słów których znaczenia nie zna np. antyki, profil, serwis.

Każdy rozdział poprzedzony jest pytaniem do czytelnika i podanymi trzema wariantami odpowiedzi. Te pytania naprowadzają młodszych czytelników na prawidłowe rozwiązanie. Ja dosyć wcześnie rozszyfrowałam zagadkę, ale moim dziewczynom się to nie udało. Zbierały informacje, próbowały łączyć fakty, ta lektura była dla nich wspaniałą zabawą.

OPINIA GABRYSI (8 LAT): Anka i Piotrek poradzili sobie z zagadką, ale Jaga była dla mnie zbyt ciekawska. Ciekawe były podejrzenia kto ukradł kameę, ale zakończenie było inne niż myślałam. Lubię takie zagadki chociaż ta nie była łatwa

OPINIA LIDKI (6,5 ROKU):
Były 3 osoby, które mogły ukraść kameę i każda pozostawiła ślad, bycie detektywem to fajna sprawa. żeby to wszystko odkrywać/ Też będę detektywką by tropić złodziei. A babcia Piotrka i Jagi jest cała zaczytana tak jak nasza mama.


Recenzje kolejnych tomów Tom 2Tom 3, Tom 4

Jest to 100 książka przeczytana w 2018 roku.
Ksiażka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza u pośredniczka ksiazek październik

Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tę serię, bo oprócz kryminalnej zagadki znajdziemy tutaj garść informacji historycznych. Chcę też zaznaczyć, że w tej książce nie ma przemocy więc jest idealnie dostosowana do wieku odbiorców. My zabieramy się wkrótce za część drugą, a was zapraszam na konkurs. Tom drugi nam się zdublował więc chętnie podzielimy się nim z wami.

Zasady konkursu:
1. Konkurs organizowany jest na blogu mamopoczytajsobie i trwa od 30.10.2018 do 14.11.2018
2. Nagrodą w konkursie jest nowa książka pt "Detektywi z Tajemniczej 5 zagadka grobu wampira."
3. Wyniki pojawią się w ciągu tygodnia od zakończenia konkursu. Po ogłoszeniu wyników czekam 3 dni na dane adresowe.
4.Koszt wysyłki ponosi organizator konkursu.
5. Aby wziąć udział w konkursie należy zaakceptować regulamin i odpowiedzieć na pytanie: jaka jest ulubiona książka Twojego dziecka, taka którą przeczytało samodzielnie lub taka którą Ty mu czytałaś ?
6.Każde zgłoszenie musi zawierać formułę: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem ogłoszenia wyników konkursu, tj. podanie imienia i nazwiska w przypadku wygranej.” Zgłoszenia bez tej formuły nie będą brane pod uwagę. Więcej o polityce prywatności na blogu znajdziecie tutaj <klik>
7. Zwycięzca zostanie wybrany na podstawie zgłoszenia/odpowiedzi i subiektywnej ocenie organizatorki.

powodzenia

17 komentarzy:

 1. Trzymam kciuki za uczestników, ja nie czytam książeczek z wampirami w tle, ale cały pomysł na serię detektywistyczną brzmi świetnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Setna książka przeczytana w 2018 roku! Gratuluję!!!!
  Dziewczynom powiedz, że takie recenzje to ja lubię. Od razu wiem, czy książka jest dla dziecka dobra czy nie! :) Dzieci nie mam i w ogóle, ale uczestnikom życzę powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powiem szczerze, że jak lubię od czasu do czasu sięgać po książki dla młodszych czytelników, tak ten tytuł nie przekonał mnie do siebie. Jednak sporym plusem jest ta kwestia z tymi pytaniami, dzięki czemu dziecko może rozwijać w sobie smykałkę do rozwiązywania zagadek. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne te książki dla małych czytelników, a nawet ich rodziców. Takie rodzinne otkrywanie zagadki. Myślę,że mojemu chrześniakowi by się spodobała 😁😀 Pozdrowiam cała rodzinke 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedź konkursowa na być tutaj?
  Mój 11-latek mówi, że jego ulubione książki to seria z Lassem i Mają :)

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem ogłoszenia wyników konkursu, tj. podanie imienia i nazwiska w przypadku wygranej.

  OdpowiedzUsuń
 6. To już nie mój przedział wiekowy, ale fabuła mimo wszystko jest świetna ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi świetnie i może się spodobać dzieciom <3

  OdpowiedzUsuń
 8. Jest coś w takich książeczkach, że sama chętnie do nich zajrzę. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moja córka kocha wilki. Więc nic dziwnego, że jej pierwsza książka to opowieść o wilczej rodzinie, czyli manga "Wilcze dzieci". Kiedyś oglądała anime, teraz czyta książkę. Oczywiście z asyście pluszowych wilczków!

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem ogłoszenia wyników konkursu, tj. podanie imienia i nazwiska w przypadku wygranej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi ciekawie, chociaż moje pociechy jeszcze nie są w odpowiednim wieku :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Chory kotek 😀 znam ją aż na pamięć Pan kotek był chory i leżał w lozeczku i przyszedł kot doktor. Jak sie masz koteczku? Źle bardzo i łapkę do niego wyciagnal, wzial za puls pan doktor powaznie chorego ....[..]

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem ogłoszenia wyników konkursu, tj. podanie imienia i nazwiska w przypadku wygranej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Moi synowie najbardziej lubią słowniki obrazkowe. Jeszcze sami nie czytają i pewnie z kilka lat im to zajmie, bo nie mają jeszcze trzech lat, ale bardzo lubią jak ja im czytam - bajkę, artykuł, stronę, którą aktualnie mam odpaloną, napisy na murach czy treści ulotek. Mają już własną biblioteczkę, do której co miesiąc staramy się dokładać kilka sztuk (rujnując trochę budżet, ale to takie przyjemne rujnowanie ;) Pozdrawiam <3


  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych celem ogłoszenia wyników konkursu, tj. podanie imienia i nazwiska w przypadku wygranej.

  OdpowiedzUsuń