czwartek, 25 kwietnia 2019

Zostań ze mną

TYTUŁ: Zostań ze mną

AUTOR: Lidia Liszewska i Robert Kornacki

WYDAWNICTWO: Czwarta Strona

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 330Miałam pewien plan dotyczący kolejności w jakiej będę czytała książki. Udało mi się zrealizować tylko punkt pierwszy, a wizyta w bibliotece zdezorganizowała mi resztę. Świeża dostawa książek, a tam wyczekiwany przeze mnie 3 tom historii Matyldy i Kosmy.

Odsyłam do recenzji 1 i 2 tomu Napisz do mnie i Zaczekaj na mnie. Krótko jednak przypomnę, że pierwszym tomem byłam oczarowana, listy zostawiane dla adresata w kawiarni, budzące się do życia uczucie dwojga dorosłych ludzi. Tom drugi to mniej akcji więcej uczuć, miłość spleciona silnie z tęsknotą.

Chronologia powieści jest delikatnie poplątana, teraźniejszość, wspomnienia, listy... wszystko osnute lekką mgiełką tajemniczości. Matylda i Kosma osiadają na Mazurach, ich życie to migawki szczęśliwych chwil. Parze nie dane jest jednak długo cieszyć się sobą, Matylda wyjeżdża do Włoch. Córki zostawia pod opieką Kosmy. W kontekście 2 tomu taka decyzja o rozłące jest trochę zaskakująca, jednak Matylda to artystka i to czego doświadcza w Italii to po prostu dopełnienie jej samej. Najdłuższy z listów Matyldy przenosi nas do innego świata, opis miejsc, klimatu, ciekawostki historii sztuki i ze.świata mody - bardzo mi ta część przypadła do gustu.

Kosma pozostawiony sam na placu boju radzi sobie całkiem nieźle. Dom na Mazurach to jego raj na ziemi, oprócz ciszy i spokoju znajduje tutaj pomysł na biznes który z powodzeniem wprowadza w życie. Nie najgorzej radzi sobie również z opieką nad bliźniaczkami.

W tej części poznajemy nową bohaterkę. To młoda kobieta, która umie walczyć o swoje marzenia. Oszukana niegdyś przez wspólnika daje radę wyjść z finansowych kłopotów. Prowadzi szkołę tańca, a jej drugą pasją jest pilotowanie samolotu. Na jej przykładzie pięknie ukazano głęboką relację córki z ojcem. Z Kosmą spotyka się przypadkiem gdy okazuje się, że uczy jego córki tańczyć.

Od połowy książki obawiałam się zakończenia. Już dawno nie podeszłam tak emocjonalnie do fabuły. W pewnym momencie miałam ochotę odłożyć książkę, bo poczułam się oszukana, nie chciałam już doczytywać zakończenia, bo ta historia nie taki miała mieć finał. A to jak się rzeczywiście zakończyła ścięło mnie z nóg.

Autorzy się postarali, bo ta książka (a właściwie cała seria) nie pozwoli o sobie długo zapomnieć. Emocje sięgają zenitu i w 3 tomie opierają się na akcji i na potężnych zawirowaniach w życiu bohaterów.

Komplikacje, tęsknota, współczucie, ojcowska miłość, przewrotność losu - znajdziecie w tej książce cały wachlarz emocji. Jeśli przeczytaliście tom 1 i 2 to naturalne że sięgniecie i po 3. Jeśli jednak nie znacie tej serii to koniecznie musicie poznać. Polecam

Jest to 37 książka przeczytana w 2019 roku.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* olimpiada czytelnicza u pośredniczka książek kwiecień
#czytambopolskie na poligondomowy.pl kwiecień

18 komentarzy:

 1. Czasem mam chęć na książki, które zapewniają szerokie spektrum emocji, pochylają się nad ludzkimi losami, które przybierają różnorodne scenariusze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj właśnie taką emocjonalną książkę przeczytałam - Kruczogranatowe, spora satysfakcja czytelnicza. :)

   Usuń
 2. To zdecydowanie moja tematyka. Jestem ciekawa pracy twórczej tego duetu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej serii, jednak mało czytam książek obyczajowych ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ich w pamięci. Nie śpieszno mi jednak do serii, więc nie tak szybko do nich sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przyznam, że choć słyszałam co nieco o tej serii, to jednak niespecjalnie mnie do niej ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety nie czytałam poprzednich części, ale brzmi całkiem zachęcająco.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pierwszy raz widzę tę książkę, w dodatku to obyczajówka, a mimo to mnie zaciekawiłaś! Skoro wzbudziła ona w Tobie tyle emocji to muszę ten cykl zapamiętać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to rodzaj literatury po którą często siegasz ale jestem bardzo ciekawa czy by Ci się spodobała

   Usuń
 8. Również nie czytałam poprzednich książek, i jednak nie żałuję :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Poprzednich tomów nie czytałam niestety, ale zapowiadają się obiecująco :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę koniecznie najpierw spróbować wypożyczyć tom pierwszy i zobaczę czy mnie wciągnie 😁

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja całą serię przeczytałam właśnie wypożyczając książki z biblioteki

   Usuń
 11. Twoja recenzja utwierdziła mnie w przekonaniu, że muszę zapoznać się z tą serią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem ciekawa i kiedyś na pewno zapoznam się z książkami autorów.

  OdpowiedzUsuń