poniedziałek, 26 października 2020

Morderców tropimy w czwartki

 TYTUŁ: Morderców tropimy w czwartki

AUTOR: Richard Osman

WYDAWNICTWO: Muza

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 442Komedia kryminalna to gatunek po który sięgam z przyjemnością. Do tej pory jednak czytałam powieści polskich autorów, jak więc humor w wykonaniu brytyjskim sprawdził się w połączeniu z kryminałem? Na pewno nie było śmiania się w głos, ale za to było bardzo sympatycznie.

Po zakończonej lekturze właśnie takie określenia przyszły mi do głowy: sympatycznie, ciepło i uroczo, a do tego skomplikowanie i zaskakująco. 

Osiedle dla Seniorów Coopers Chase zapewnia swoim mieszkańcom komfort na najwyższym poziomie. Wygodne mieszkania, pięknie utrzymana zieleń, kółka zainteresowań, kluby dyskusyjne. Taki klub założyła również Elizabeth, która wraz z przyjaciółmi rozwiązuje zagadki kryminalne. Pełna energii kobieta w okolicy osiemdziesiątki mobilizuje Joyce, Rona i Ibrahima by pomogli rozgryźć niewyjaśnione od lat przypadki morderstw. Nie sądźcie jednak że to znudzeni życiem, ledwo trzymający się na nogach, schorowani staruszkowie. To inteligentni ludzie czerpiący ze swojego życiowego doświadczenia.

Właściciel Coopers Chase planuje rozbudowę tego miejsca, ten interes to żyła złota. Coś jednak poszło nie tak i dochodzi do morderstwa, a nawet dwóch. Grupa przyjaciół ma szansę się wykazać. Czy nadkomisarz Chris Hudson pozwoli wtrącać im się do śledztwa? Elizabeth tak potrafi pokierować wydarzeniami że jej jest zawsze na wierzchu, dlatego grupa staruszków znajduje się w samym centrum przygody detektywistycznej.

Spryt Elizabeth jest zaskakujący, ta kobieta potrafi na prawdę dużo. Wyciąga celne wnioski i wymienia się wiadomościami z policją. Jest lojalna wobec przyjaciół, ma swoje sposoby by dotrzeć do prawdy. Ta kobieta to wulkan energii, a przy tym wrażliwa i krucha jeśli chodzi o relacje z bliskimi.

W takim miejscu jak Coopers Chase śmierci jest również zjawiskiem naturalnym. Nie zabraknie zatem i momentów wzruszających. Ta książka to cała paleta emocji i tych związanych ze śledztwem i tych dotyczących prywatnych spraw czwórki głównych bohaterów. A całość pozostawia po sobie bardzo przyjemne wrażenie.

Co do zagadki kryminalnej to jest ona świetnie skonstruowana. Śledztwo równomiernie prowadzi policja i Czwartkowy Klub Zbrodni nikt sobie nie przeszkadza, nikt nikomu nie robi na złość, dla nadkomisarza to praca a dla grupy Elizabeth to niezła zabawa. Mylne tropy, a może po prostu mylna ich interpretacja, zwroty akcji i nowe historie. Wszystko to sprawia że trudno oderwać się od książki. Zakończenie zaskakujące ale idealnie wpasowało się w konwencję powieści.

Jeśli chcecie spędzi kilka sympatycznych chwil z książką, z bohaterami których nie da się nie polubić to ten tyłu sprawdzi się idealnie. Polecam!12 komentarzy:

 1. Oj takie książki bardzo mi są potrzebne jesienią , przede wszystkim na klimat, wesołość gdy za oknem już ciemno o 17 i jeszcze wątek kryminalny na jesień to naprawdę dobra mieszanka. Nie czytałam tej książki, chociaż nazwisko autora obiło mi się o uszy, zapamiętam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, to świetne połączenie! A nazwisko autora możesz kojarzyć bo to angielski prezenter telewizyjny.

   Usuń
 2. Słyszałam o niej, ale nie miałam okazji czytać. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatnio czytałam kilka pozytywnych recenzji tej książki. Jestem więc jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. To fajnei że jest duże prawdopodobieństwo polubienia bohaterów tej ksiażki. Milej płynie cas z kimś kogo sie lubi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ksiązka czeka na półce na spotkanie, chętnie się za nią wezmę, moje klimaty czytelnicze. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz, lubię się dzielić wrażeniami z odbytych przygód czytelniczych. :) Dam znać, jakie ksiązka zrobiła na mnie wrażenie. :)

   Usuń
 6. Ostatnio zaczytuję się w tego typu książkach, więc i ta trafi na moją listę!

  OdpowiedzUsuń
 7. tak jak już wspominałam, nie jest to do końca mój klimat, ale zbliża się czas kiedy dam szansę takim książkom :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam niedawno. Moim zdaniem pomysł na historię był super. Bardzo fajnie mi się ją czytało.

  OdpowiedzUsuń