wtorek, 22 grudnia 2020

Organista z martwej wsi

 TYTUŁ: Organista z martwej wsi

AUTOR: Danuta Chlupova

WYDAWNICTWO: Novae Res

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 321

Danuta Chlupova to Polka mieszkająca w Czechach. Jej dom to Zaolzie – część Śląska Cieszyńskiego i to właśnie tam rozgrywa się akcja powieści „Organista z martwej wsi”.

Teodor jest organistą, uczy też muzyki w polskiej szkole na Zaolziu, niestety za swoje przekonania zostaje zwolniony. Mężczyzna nie jest komunistą i nigdy nie będzie - nie wie, że tak odmienne, od jedynie słusznych przekonań, podejście do polityki może mieć katastrofalne skutki.

Sąsiadami Teo, Lidki i małego Adasia jest rodzina Henryka Woźnicy. Mężczyzna nadużywa alkoholu, a całe swoje negatywne emocje wyładowuje na żonie, obserwatorką tych domowych awantur jest kilkuletnia Halinka. Teodor stara się pomóc Wandzie, ale jego działania wywołują odwrotny skutek. Henryk coraz bardziej zazdrosny o żonę pije jeszcze więcej i częściej.

Wszyscy mężczyźni z Dworów w ramach czynu społecznego remontują szkołę. Henryk i Teodor podczas pracy na schodach głośno się sprzeczają, dochodzi do przepychanek i Henryk spada. Głośne uderzenie o beton nie pozostawia wątpliwości - mężczyzna nie przeżył.

Teodora czeka proces. Zdarzenie nie zostało uznane za nieszczęśliwy wypadek, co więcej nadano mu wymiar polityczny, brutalne przesłuchania i wysoki wymiar kary. Teo stracił wszystko, chciał pomóc sąsiadce, a skończył w więzieniu. On za kratami, a jego żona będzie borykała się z trudną codziennością, z samotnym wychowywaniem syna.

Po powrocie z więzienia odbudowanie rodzinnych relacji nie jest proste. Adam jest już nastolatkiem, jak się okazało po ojcu odziedziczył talent muzyczny. Niestety chłopak nie dostał się do wymarzonej szkoły, przeprowadzony wywiad pokazał, że jego ojciec jest wrogiem systemu - czy ojciec i syn pokonają mur, który powstał między nimi, czy żal będzie jednak narastał?

Historię rodziny Teodora opowiada po ponad pięćdziesięciu latach jego syn Adam. Adaś Szynder jest wirtuozem organów, wykłada na uczelni, ale rzadko już koncertuje. Tym razem postanowił zrobić wyjątek i zagrał na koncercie charytatywnym dla dzieci więźniów. Sam po raz pierwszy przyznał, że i on jest takim dzieckiem. To wyznanie bardzo intryguje młodą dziennikarkę Sabinę Pieńkowską. Kobieta postanawia zrobić wywiad z profesorem, ma w tym osobistą motywację – jej samej trudno ułożyć dobre relacje z ojcem, więc ciekawi ją czy pan Adam potrafił żyć ze świadomością, że jego ojciec zabił człowieka?

Szynder decyduje się na coś więcej niż wywiad. Razem z Sabiną planuje napisanie książki, zabiera kobietę w podróż do przeszłości. Dwory już nie istnieją, został tam tyko cmentarz; kiedyś była to wieś w pobliżu kopalni węgla. Jej mieszkańcy żyli dzięki niej, ale z biegiem lat kopalnia zaczęła zabierać ich domy.

Teodor to bardzo złożona postać, mężczyzna czuje w sobie ogromną chęć niesienia pomocy. Znając sytuację sąsiadki robi wszystko by uchronić ją przed pijanym mężem. Czuje się odpowiedzialny za swojego ucznia i jego matkę, która została wdową, a musi teraz opuścić dom w Dworach. Można powiedzieć że mężczyznę cechuje wysoki poziom empatii, niestety przysłania mu to nieco potrzeby najbliższej rodziny. Mężczyzna nie jest postacią kryształową, ale bohaterem złożonym mającym i dobre i złe strony. Teo co prawda znajduje się w centrum tej powieści, ale najważniejszym jej tematem są relacje międzyludzkie, małżeńskie, sąsiedzkie, rodzicielskie. Autorka dokładnie opisała emocje towarzyszące bohaterom w trudnych chwilach, ich troskę o swój los, o byt najbliższych.

Jedno wydarzenie, postawa przyjacielskiej pomocy miała swój tragiczny finał, wpłynęła na życie wielu osób. Powieść jest niezwykle zajmująca. Historia przedstawiona w sposób spokojny i wyważony pozostawia chwilę na refleksje nad własnymi relacjami z najbliższymi. Serdecznie polecam, bo to niebanalna powieść, która pozostanie w was na długo.

Polecam również powieść "Trzecia terapia" pani Danuty, recenzje znajdziecie tutaj <klik>3 komentarze:

  1. Czytałam już o tej książce. I jestem jej bardzo ciekawa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że spodobałaby mi się ta książka ;) Koniecznie muszę ją przeczytać ;D

    OdpowiedzUsuń