piątek, 26 lutego 2021

Siostra cienia

 TYTUŁ: Siostra Cienia

AUTOR: Lucinda Riley

WYDAWNICTWO: Albatros

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 562Po kolejną książkę z serii Siedem sióstr sięgnęłam z wielką przyjemnością. W tej sadze można zatracić się bez reszty.

TOM 1 Siedem sióstr

TOM 2 Siostra Burzy

Star i CeCe są nierozłączne, od samego początku połączyła je wyjątkowa więź. Star nieśmiała dziewczynka która nie chciała mówić, w siostrze znajdywała wsparcie i osobę która za nią wyrazi zdanie. CeCe cierpi na dysleksję i to Star pomogła jej przetrwać szkolne lata. Siostry tylko pozornie się uzupełniają, teraz przyszła już pora by zaczęły żyć swoim życiem.

Po śmierci PaSalta Cece i Star zamieszkują w Londynie. Piękne mieszkanie które znalazła Cece nieco przytłacza Star, kobieta czuje że mimo przestrzeni ona się tutaj dusi. Zaczyna podążać za wskazówkami zostawionymi przez ojca w liście i trafia do uroczej, staroświeckiej księgarni, a stamtąd do wiejskiej posiadłości lordowskiej rodziny. 

Orlando i Mouse to bracia. Mause zarządza majątkiem, ale nie jest to łatwe gdy wisi nad nim widmo długów. Jest zmuszony sprzedać księgarnie by ratować rodzinną spuściznę. Ponadto strata której doświadczył kilka lat temu nie pozwala mu ruszyć dalej. Czy urocza, nieśmiała Star która pojawi się w życiu braci będzie umiała znaleźć remedium na ich kłopoty? Czy Star która szuka samej siebie będzie potrafiła tchnąć nowe życie w tę rodzinę?

Niedawno obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją, Lucinda Riley mówi o tym problemie otwarcie. Jej bohaterowie borykają się z poważnymi problemami, ale to co chce przekazać czytelnikom to fakt, że nigdy nie jest za późno by prosić o pomoc.

Jak daleko będzie musiała wyruszyć Star by odkryć swoje pochodzenie?

List, cytat, dane geograficzne i figurka pantery - takie wskazówki pozostawił PaSalt by Star mogła poszukać swojej rodziny. 

Odbywamy podróż w czasie do 1909 r by poznać Florę MacNichol, która przyjmuje posadę guwernantki. Prosta dziewczyna zostaje wplątana w salonowe intrygi. Zakochuje się w lordzie ale ustępuje miejsca młodszej siostrze i skazuje się na kilka lat samotności w Dolinie Jezior. 

W pewnym momencie tak zatraciłam się w historii Flory i czasach Edwardiańskich, że zapomniałam o Star. Historia nieślubnej córki króla była niesamowicie wciągająca, debiut na dworze królewskim, konwenanse i etykieta - uwielbiam takie spojrzenie na obyczaje przełomu wieków. W części kiedy poznajemy bohaterkę z przeszłości spotykamy postacie historyczne tutaj m.in Beatrix Potter i Alice Keppel - te kobiety chociaż znacznie się od siebie różnią są niezłomne i odważne, to one walczyły o wolność poglądów i czynów.

Jak mówi sama autorka seria Siedem sióstr bez wstydu sławi nigdy niekończące się poszukiwanie miłości i bada niszczycielskie konsekwencje jej utraty.

Niełatwa relacja Star u CeCe wymagała radykalnych kroków. Star skupiła się przede wszystkim na sobie i na odkryciu kart przeszłości. W tym czasie CeCe musiała zmierzyć się ze swoimi problemami i nauczyć się samotności. O tym jak było to dla niej trudne można przeczytać już w kolejnym tomie. 

Ja robię sobie teraz krótką przerwę od Sióstr, ale potem pewnie hurtem sięgnę po kolejne tomy. Tą historią trzeba się delektować - gorąco polecam.6 komentarzy:

 1. Nie miałam jeszcze okazji poznać tej serii. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Posiadam w swojej biblioteczce trzy tomy tej serii. Kiedyś na pewno zajrzę do pierwszego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria zapowiada się niezwykle ciekawie i do tego te piekne okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znałam tej serii dotychczas.

  OdpowiedzUsuń
 5. Seria, w której dobrze powinna się czuć moja córka, widzę ją zaczytaną w tych klimatach. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. chyba gdzieś obiła mi się o oczy ta seria, ale nie miałam okazji jej czytać, ja jak już zasiądę to lubię od razu wszystko hurtem czytać, bo jak robię sobie przerwy to mam jakiś wewnętrzny niepokój, że nie starczy mi czasu żeby ponownie sięgnąć

  OdpowiedzUsuń