poniedziałek, 8 lutego 2021

Opowieść podręcznej

 TYTUŁ: Opowieść podręcznej

AUTOR: Margaret Atwood

WYDAWNICTWO: Wielką litera

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 366Kolejna powieść o której głośno za sprawą serialu. Już od dawna miałam plan by poznać historię Podręcznej, a udało się to dopiero teraz gdy książkę pożyczyła mi przyszła bratowa.

Republika Gileadu - miejsce, w którym kobiety zostały ograniczone w każdej sferze życia. Nie mogą o sobie decydować w żadnym aspekcie, kobieca część społeczeństwa została podzielona na Żony, Podręczne, i Niekobiety.

Podręczne są własnością Komendanta i jego Żony. Mają charakterystyczny strój, czerwoną długą suknię i welon z białymi skrzydełkami wokół twarzy. Mogą wyjść z domu raz dziennie po zakupy, poruszają się parami, głowy mają pochylone, nie wolno im rozmawiać. Zadaniem Podręcznej jest zajście w ciążę, o tę kobietę się dba zapewniając jej pełnowartościowe posiłki i spacer, ona zgodnie ze słowami Biblii jest świetnym naczyniem. Kobiety zostały zniewolone by spełnić swój obywatelski obowiązek, by przyczynić się do wzrostu przyrostu naturalnego.

Freda opowiada swoją historię. Jest to emocjonalna relacja, ponieważ kobieta pamięta czas sprzed rewolucji - miała kiedyś dom, pracę, męża i dziecko. Teraz nie ma nic, oprócz nocy ceremonii zapładnia, podczas której musi leżeć nieruchomo w objęciach Żony przyjmując to co daje jej Komendant.

Freda opisy rzeczywistości przeplata ze wspomnieniami. Ukazanie kontrastu między tymi dwoma światami poraża czytelnika. Jak napisała Monika z bloga Kanapa literacka <klik> cisza w tej powieści krzyczy! Podręczne szepczą, godzą się ze swoim losem,ale czy na pewno? Czy "mayday" wplecione w cicho wypowiedziane zdanie jest tylko przypadkiem?

Akcja biegnie bardzo powolnym torem, ale czytanie tej powieści to fascynująca (a jednocześnie przerażająca) przygoda. To wizja przyszłości której możemy zapobiec, wobec łamania praw kobiet które dzieje się na naszych oczach musimy powiedzieć stanowcze nie! Póki jeszcze możemy.

Wykreowany przez Aatwoo świat jest pełen dopracowanych szczegółów. Zasady i  ich egzekwowanie, ponury klimat i brak nadziei, a na zakończenie relacja z konferencji naukowej badająca dokument  będący opowieścią Podręcznej; to wszystko sprawia że jest to książka z wyższej półki w gatunku dystopii.

Polecam!

3 komentarze: