niedziela, 2 października 2022

Narzeczona z powstania

 TYTUŁ: Narzeczona z powstania 

AUTOR: Magda Knedler 

WYDAWNICTWO: Mando 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 539To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i trafiłam od razu na bardzo osobistą książkę. Magda Knedler podąża w tej powieści śladami swoich przodków. Tutaj nie jest tak, że ona prowadzi swoich bohaterów, że dzięki swojej wyobraźni kreuje rzeczywistość. To zdarzyło się na prawdę, autorka bazując na wspomnieniach rodzinnych, na dokumentach, zdjęciach oddała w ręce czytelników historię zrodzoną z miłości i tęsknoty.

Prowadzi fabułę pokazując życie swojej babci od 1938r. Przedstawia Marysię jako dziewczynę, a później kobietę która nie potrafi siedzieć w miejscu. Która musi robić coś, czy będzie to przenoszenie granatów, meldunków, zdobywanie jedzenia czy robienie swetra na drutach. Opisuje pierwszą, tę najpiękniejszą miłość którą przerwały kule. Odtwarza szlak powstania Warszawskiego. 

Autorka niekiedy przerywa wątek by zwrócić się bezpośrednio do swojej bohaterki, babci Marii, wtedy dziewczyny która dopiero zaczynała żyć:

"Z trudem się patrzy na te daty. Z trudem myśli, że tak niewiele ci jeszcze zostało tej beztroski i że niebawem będziesz już miała całkiem inne zmartwienia."

Mnie właściwie zawsze nachodzi taka myśl jak czytam powieści których akcja zaczyna się w latach 30 XX wieku. Że jeszcze chwila jeszcze moment i cały ich świat legnie w gruzach. 

Powieść łączy dwie nicie życia: Marii i Rudolfa. Mamy wojenny obraz z dwóch perspektyw tej męskiej i kobiecej. Emocje jednak w obu przypadkach są ogromne. Tak duże, że był moment gdzie musiałam zatrzasnąć książkę i przerwać czytanie, musiałam zadać sobie pytanie ile człowiek jest w stanie wytrzymać i nie znalazłam odpowiedzi. 

Ta historia chwyta za serce 💔 wzbudza ogromny smutek i żal nad całym pokoleniem które straciło młodość, marzenia, plany w czasie II wojny światowej. 

Dziękuję za możliwość przeczytania książki wydawnictwu Mando (jest to post reklamowy). 

8 komentarzy:

 1. Mam tę książkę i na pewno w wolnej chwili do niej zajrzę, gdyż jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego rodzaju książki bardzo sobie cenię i na pewno sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno nie jest to łatwa książka, rzadko po takie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sięgnę po to wydanie w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 6. oj tak wojna to samo zło, smutek nad tym co zabiera niewinnym cywilom jest duży

  OdpowiedzUsuń
 7. Historia niestety lubi się powtarzać i takie realia mogą do nas łatwo wrócić.

  OdpowiedzUsuń