środa, 1 listopada 2023

Śmierć. Nowy początek

 TYTUŁ: Śmierć. Nowy początek.

AUTOR: ks. Piotr Śliżewski 

WYDAWNICTWO: eSPe

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 167

Lepszej lektury na 1 listopada nie mogłam sobie wymarzyć. Dzień Wszystkich Świętych to w Kościele święto radości. Wspomnienie tych, którzy cieszą się obecnością Boga w wieczności. 

Książka ks. Piotra Śliżewskiego podzielona jest na dwie części. Część pierwsza dotyczy reakcji po śmierci bliskiej osoby, próby zrozumienia nowej rzeczywistości. Dokładnie omówione zostały etapy pogrzebu, wyjaśniony sens i celowość poszczególnych czytań, psalmów, pieśni i gestów. Myślę, że zrozumienie tego na pewno będzie pomocne gdy człowiek znajduje się w żałobie. Każda modlitwa pełna jest ufności i nadziei. Śmierć to przejście, do nowego życia. A my zostając tutaj musimy przewartościować swoje życie, przypomnieć sobie, że jesteśmy pielgrzymami w drodze do wieczności. 

Część druga opiera się na prawdach zawartych w Starym i Nowym Testamencie. Sąd Ostateczny, Niebo, Piekło, Czyściec. W bardzo przejrzysty, prosty sposób te zagadnienia zostały tutaj omówione. Ta książka to nie kazanie, nie przestroga to przesłanie pełne nadziei. I tak naprawdę moglibyśmy wyczytać to z Pisma Świętego, bo nikt tego przed nami nie ukrywa. Tutaj zostały zebrane konkretne cytaty (chociaż zabrakło mojego ulubionego J 14,2), żebyśmy zrozumieli że śmierć jest nowym początkiem, dlatego Memento mori ale nie dlatego że śmierć ma budzić niepokój, ale dlatego że będzie naszym spotkaniem z Bogiem. Dzięki Jezusowi otrzymujemy łaskę zbawienia, ale to od nas samych zależy jak tę łaskę wykorzystamy. 

Dziękuję za książkę księdzu Śliżewskiemu. 


4 komentarze: