środa, 9 sierpnia 2017

1946

TYTUŁ: 1946

AUTOR: H

WYDAWNICTWO: Podziemne

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON 251


Czarna okładka, wypukły tytuł, tajemniczy autor "H", co znalazłam na 250 stronach niezwykle tajemniczej książki?

 W roku 1946 Polska znalazła się na kolejnym zakręcie historii. Zakończenie II wojny światowej nie przyniosło wolności, a kolejny ucisk i niewolę. Bolszewicy rozpanoszyli sie na ziemiach polskich szerząc swoje idee. W lasach walczą partyzanci, a urzędnicy bezpieczeństwa wraz z siatką swoich agentów tropią ich do upadłego.

Bohaterami powieści są Janek, Julek, Iwona i Natalia - żołnierze wyklęci. Kto rościł sobie prawo do użycia tej nazwy, kto miał prawo wykląć żołnierzy walczących za ojczyznę? Ludzie walczący z bolszewizmem codziennie stawali na krawędzi swojego życia, toczyli walkę nie tylko z wrogiem ale i z samym sobą. Rozważania i wątpliwości "czy warto" towarzyszyły im niemal na każdym kroku.

Każdy rozdział poświęcony jest ułamkowi małej historii, rozdziały nie tworzą spójnej fabuły, rwą się nie tworząc jednej całości. Mimo to jednak wszystko jest ze sobą logicznie powiązane, a brak schematu pokazuje dobitnie sytuacje, której świadkiem był rok 1946..

Narrator prowadzi rozmowę z czytelnikiem, wprowadzając dygresje i komentując wydarzenia fabuły. Treść pobudza wyobraźnie i wymusza zastanowienie się nad nie łatwym rozdziałem historii. Młodzi ludzie tamtego okresu podejmowali niezwykle trudne decyzje, a celem ich było życie.

Książka dla pasjonatów historii, dla poszukujących prawdy, dla lubiących filozoficzno-historyczne rozważania. Jeśli należycie do takich osób to serdecznie polecam.

Za książkę dziękuje księgarni Minerwa <klik>

Jest to 64 książka którą przeczytałam w 2017r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Olimpiada czytelnicza na blogu pośredniczka-ksiażek.pl sierpień
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja
* #czytambopolskie , na blogu poligon domowy sierpień

6 komentarzy:

 1. Widzę, że obie sięgamy po wojenne klimaty w upalne dni :)
  Niesamowicie podziwiam młodzież tamtej epoki. Ostatnio oglądałam przemówienie żołnierza, który czynnie uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Ma obecnie 100 lat! Apelował do młodych, żeby byli dumni z tego w jakim kraju i jakich czasach mają przywilej żyć. I tak sobie od razu zestawiłam dzieciaka w najnowszych reebokach i słuchawkami w uszach z harcerzem, który całym sercem walczył w podziemiu lub bezpośrednio na froncie... Wizja łapie za serce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mi się podobała ta książka. Miała swój klimat i wciągała od pierwszej strony. Podobał mi się w jej język, filozoficzne fragmenty i tło historii. Świetna książka. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ tajemnicza wydaje się ta książka. Okładka raczej nie ułatwia sprawy. Może nie sięgnę po nią teraz, ale w przyszłości może się na nią skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak zobaczyłam zdjęcie to myślałam, że to jakiś pamiętnik:) Fajnie, że blogerzy piszą też o takich nietuzinkowych książkach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie sięgnęłabym po "Rok 1948" Orwella. Zdaje się, że tematyka jest podobna.

  OdpowiedzUsuń