wtorek, 5 maja 2020

Maria Magdalena

TYTUŁ: Maria Magdalena

AUTOR: Ewa Kassala
WYDAWNICTWO: Videograf
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 527


Z pewnym zawstydzeniem przyznaję że niewiele wiem o patronce swojego imienia Marii Magdalenie. Ot podstawowe informacje znane z Ewangelii. Z tym większą więc ciekawością  zasiadłam do książki autorstwa Ewy Kassali, którą to poznałam przy okazji czytania jej poradnika Nowoczesna czarodziejka <recenzja>. Pani Ewa duży nacisk kładzie na kobiecość i siłę jaką kobiety posiadają.

Maria z Magdali to córka bogatego kupca Syro i jego drugiej żony Eucharii, siostra Marty i Łazarza. Eucharia pochodziła z Egiptu, jej ostatnią wolą było to by jej córka gdy skończy 5 lat udała się do kraju faraonów by zdobyć wykształcenie. W Judei było to nie do pomyślenia, tylko chłopcy mogli być wykształceni pobierali nauki słuchając rabbich wyjaśniających Torę.

Maria spędza w Egipcie wiele lat, kształci się na kapłankę w świątyni bogini Izydy. Rodzina jej matki bardzo ciepło ją przyjęła, nauczycielki i mistrzynie widzą w niej ogromny potencjał, blask, który świadczy o tym iż Maria ma do spełnienia ważną misję.

Powrót do Magdali nie jest łatwy. Maria całą sobą tęskniła za rodziną, ale czy miejscowi zrozumieją jej odmienność? Maria jest niczym kolorowy ptak, nosi szkarłatną, a nie szarą chustę, ma biżuterię i skrzynie pełne wonnych olejków. Zawiera przyjaźnie z rzymianami i nie przeciwstawia się konwenansom. Zachowania młodej kobiety nie określiłabym jako buntu, ona chciała wnieść trochę radości i koloru w sztywne ramy wyznaczające kanony zachowana żydowskiej społeczności. Nie zauważała że wielu to przeszkadza, przecież nieznane budzi lęk, a zmiany nie są mile widziane. Maria staje się wrogiem moralności publicznej, ludziom bardzo łatwo było oceniać odmienną powierzchowność, elegancki sposób wysławiania się swobodne zachowanie - obrzucenie Marii wyzwiskami pociągnęło lawinę, młodą kobietę wyciągnięto siłą z domu, zniszczono jej mienie, opluto ją, rzucano kamieniami. Maria znalazła się na skraju przepaści, dosłownie i w przenośni.

Oczyszczeniem dla Marii było spotkanie z Jezusem. Kobieta dołączyła do grona jego uczniów. Słuchała Jego słów i każde rozważała w swym sercu. Ją i Jezusa połączyła szczególna więź, ludzie zaczęli ją inaczej postrzegać, a kobiety słuchały jej nauk. To Maria była tą która spotkała zmartwychwstałego Jezusa i zniosła tę dobrą nowinę uczniom.

Lubię takie połączenie historii, domysłów i fikcji literackiej. Talent literacki pani Ewy zachwyca w tej powieści drobiazgowością. Szczegóły dotyczące epoki, zwyczajów egipskich i izraelskich, mentalność bohaterów zarówno jednostek jak i zbiorowości. Styl bardzo przyjemny, dopracowany, od pierwszej do ostatniej strony absorbuje czytelnika.

Maria Magdalena - kapłanka, dama, apostołka.

 Tajemnicza biblijna postać, której historię przybliża nam pani Ewa to kobieta silna, pełna blasku, inteligentna, wykształcona, oświecona. Ta książka to powieść z wysokiej półki, poparta naukowymi poszukiwaniami historia kobiety która powinna być inspiracją dla kobiet każdego czasu. Każda kobieta znajdzie w tej powieści jakieś wskazówki dla siebie. Ta powieść to nie jest chrześcijański wywód dotyczący wiary i historii postaci biblijnych, to przede wszystkim hołd dla kobiecość i jej siły. Polecam


Jest to 39 książka, którą przeczytałam w 2020r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza u Posredniczka-ksiazek.pl10 komentarzy:

 1. Na pewno bardzo dużo można się z tej książki dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też lubię takie ciekawe połączenia. To publikacja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Maria Magdalena jest w sumie jedną z niewielu kobiet z Biblii (poza np. Esterą) o której chciałabym się więcej dowiedzieć. Super książkowa propozycja dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo ciekawa publikacja, której na pewno poświęcę swoją uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tytuł raczej nie znajdzie się w mojej domowej biblioteczce, nie odnajduję się w takich klimatach czytelniczych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Tobie wywarła bardzo dobre wrażenie, wiele się z niej dowiedziałaś, a to zawsze bardzo cenne doświadczenia czytelnicze. :)

   Usuń
 6. Bardzo ciekawy wpis. Na pewno wiele osób intryguje ta postać. Na pewno jest to interesująca propozycja książkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam kilka powieści z Marią Magdaleną jako bohaterką. Ciekawa jestem, jak została tu przedstawiona.

  OdpowiedzUsuń
 8. O! Właśnie czekałam na wieści czy jest to książka bardziej religijna, czy bardziej kobieca - widzę, że jednak to drugie! Myślałam już o niej kilka razy, więc zobaczymy czy się uda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki żeby się udało, bo chętnie poznam Twoją opinię

   Usuń