środa, 14 kwietnia 2021

Dziura w serze

TYTUŁ: Dziura w serze

AUTOR: Katarzyna Rytych

WYDAWNICTWO: Wilga

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 190


Książki wydawnictwa Wilga rozgościły się na półkach w pokoju moich córek. Tym razem czytałyśmy wspólnie historię 12 letniej Marianny, oj sprowokowała nas ta opowieść do wielu rozmów.

Mama Marianny pracuje w Belgii, musiała wyjechać za granicę po śmierci męża gdy potrzebne były pieniądze na spłatę długów. Marianna została w Polsce pod opieką babci i prababci. Dziewczynka tęskni, ale w tym roku jest szansa że spędzi wakacje z mamą. Marianna leci do Belgii i zamieszkuje w najprawdziwszym zamku. 

Dla nastolatki szokiem jest gdy odkrywa czym zajmuje się jej mama, ona usługuje bardzo zmanierowanej rodzinie, musi wysłuchiwać poleceń madame i robić wszystko zgodnie z wcześniej podanymi wytycznymi. Na wakacje do zamku przybywa też Żanżak 13 letni syn właścicieli, który nie potrafi pościelić łóżka i posprzątać pokoju.

Marianna czas spędza aktywnie, często jeździ do miasteczka rowerem. Na jednej z wycieczek pomaga starszemu panu, okazuje się że to właściciel ogrodów Annevoie, który jest dziadkiem Żanżaka. Zaskakujące tajemnice, sekretne spotkania i zerwane więzi rodzinne, które być może da się jeszcze naprawić - takimi wątkami uraczyła nas ta historia.

Dziewczynce trudno zrozumieć, że można być niezadowolonym i nieszczęśliwym mieszkając w pięknym zamku i mając do dyspozycji sporo pieniędzy. Poprzez porównanie siebie i Żanżaka odkrywa że szczęście pochodzi od ludzi którymi się otaczamy. Przyszła więc pora na rewolucję w rodzinie Lannoy! Marianna jest niezwykłą postacią, jest bohaterką z której warto brać przykład - jej szacunek dla starszych i przytaczanie powiedzonek babci, które mają swoje odzwierciedlenie w prawdziwym życiu, to wielka zaleta. A Żanżak? Jego uwierają konwenanse i rodzinne sekrety, czy przyjaźń z Marianną pomoże mu odnaleźć siebie?

 "Niech każdy robi to, co lubi, i jest tym, kim chce. A jeśli masz ochotę być sobą, po prostu bądź."

W przystępny sposób autorka pokazała jak ważne dla dzieci są dobre relacje w rodzinie. Jak tęsknota może powodować smutek, a brak rozmów nieporozumienia. Świetnie wykreowani bohaterowie, przepiękne miejsce akcji i bardzo sympatyczny finał. Książka wciąga i uczy, bo warto być sobą ale przy tym trzeba też zwracać uwagę na innych.

Ze względu na wiek bohaterki książkę polecam młodszej młodzieży 10+, problemy z dojrzewaniem i poszukiwaniem własnej tożsamości to temat który może być im bliski. Podajcie dzieciakom tę książkę.


Lidka (9 lat) - fajna taka przygoda na zamku, szkoda że madame nie była bardzo sympatyczna, ale dobrze że Marianna zaczęła rozmawiać z Żanżakiem, bo on wcale taki zły nie był.

Gabi (11 lat) - wciągająca historia o nastolatce która sobie zawsze poradzi, o tym wspomina często że kobiety w jej rodzinie są bardzo silne. Chociaż rzadko widzi mamę ma szczęście że te wakacje spędzą razem w wyjątkowym miejscu.

Polecamy!8 komentarzy:

 1. Ten temat, jaki książka porusza, jest niezwykle istotny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cieszę się, że tak wartościowe książki dla młodych czytelników powstają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna fabuła dla dzieci! Chyba sama bym przeczytała!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspomnę o książce bratanicy. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wygląda na całkiem przyjemną historię dla młodych czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bycie sobą - to jest to! Nie bójmy się być sobą. Nie upodabniajmy się do innych :)

  OdpowiedzUsuń