poniedziałek, 26 kwietnia 2021

W niby słowach

 TYTUŁ: W niby słowach

AUTOR: Ewa Szumilewicz

WYDAWNICTWO: Oficynka

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 99


Czy słowa które nie istnieją mogą oddawać emocje?

Ile razy jakaś sytuacja życiowa wzbudziła w Was emocje, które trudno określić słowami? Ile razy użyliście zwrotu "brak mi słów"? A w tym czasie kłębiły się w Was niewypowiedziane myśli? Może z tych niewypowiedzianych, niby-słów możnaby ułożyć cały słownik?

Ewa Szumilewicz to doktor filozofii w tej krótkiej rozprawie w przejmujący sposób obudziła do życia słowa. Słowa które odeszły, zamilkły lub nigdy nie istniały.

Mimo niewielkiej objętości nie jest to książka na raz. To zdania wymagające refleksji, zrozumienia. Z filozoficznych rozważań wyłaniają się historie, ale czytać je trzeba między wierszami. Język poetycki, metaforyczny, zabawa narracją, dialogami i rozdziałami. Autorki nie krępowała forma, bo postawiła na swobodę by słowa grały tutaj pierwsze skrzypce.

Sięgając po tę książkę nie można nastawiać się na szybką i lekką lekturę. Rozważania filozoficzne wymagają odpowiedniej oprawy i skupienia. Ja zapewne do tej książki kiedyś jeszcze wrócę, bo nie wszystko było dla mnie zrozumiałe przy pierwszym czytaniu. Ale to taki typ literatury i myślę że nie ma się co zrażać.

A Wy podejmiecie takie filozoficzne wyzwanie?6 komentarzy:

 1. Czasami lubię zagłębić się w taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na takie wyzwanie muszę mieć dużo czasu. Nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem czy znajdę czas i przestrzeń by zając się filozofowaniem. Zgadzam sie z do takiej lektury trzeba odpowiedniej oprawy, zdecydowanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tą książką kusiłaś mnie już na Ig. Jest po prostu stworzona z myślą o mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie książki, więc chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń