czwartek, 22 kwietnia 2021

Myślisz że tak ci źle?

 TYTUŁ: Myślisz że tak ci źle? Życie dzieci w starożytnym Rzymie

AUTOR: Chae Strategie i Maria Morea

WYDAWNICTWO: Wilga

LICZBA STRON: 63

ROK WYDANIA: 2021

U nas ciąg dalszy nauczania zdalnego. Chyba nikogo nie zdziwi, że jesteśmy tym już zmęczone.  5 godzin dziennie przed ekranem komputera, słuchanie pani często jednym uchem (bo tyle jest ciekawszych rzeczy w pokoju), pogaduchy z koleżankami na czacie, brak motywacji i rywalizacji. Słabo... 

Niestety nie możemy tego zmienić i radzimy sobie najlepiej jak umiemy. Sięgamy więc po fajne książki, które nie tylko bawią ale i uczą.

Starożytny Rzym znajduje się w sferze zainteresowań przede wszystkim Lidki, a to za sprawą jej ulubionych bajek o Asterixie. Wie zatem że Rzymem rządził Cezar, żołnierze służyli w legionach (i nie byli zbyt rozgarnięci) i podbijali coraz to większe tereny.

Teraz przyszła pora na poznanie życia codziennego małych Rzymian. Książka o trochę kontrowersyjnym tytule to skarbnica ciekawostek, sporo tutaj tych z gatunku obrzydliwych. Pranie robiono w baliach pełnych starego moczu, za papier toaletowy robiła gąbka na patyku, którą sobie pożyczano! Nie muszę chyba mówić że właśnie te informacje najbardziej zapadły mojej córce w pamięć ;)

Wiadomości zostały podzielone na 10 rozdziałów dotyczących życia rodzinnego, nauki, jedzenia i zabawy. Poznajemy kliky zwariowanych cesarzy i ich zamiłowanie do walk gladiatorów i wystawnych uczt na których śpiewano poezję. Przedstawiono też sylwetki najważniejszych bogów z panteonu rzymskiego.

Duży format A4 świetnie się tutaj sprawdził. Tę książkę przegląda się z przyjemnością, kolorowe wyraziste ilustracje przyciągają wzrok. Postacie ze sobą "rozmawiają" komiksowe dymki są zdecydowanie na plus. Tekst jest rozrzucony po całej stronie, nie ma go tutaj w przytłaczającej ilości więc dziecko chętnie zabiera się za czytanie. A humor i lekki styl tylko pomagają.

Książka okazała się zatem świetną podróżą w przeszłość. Porównanie życia w starożytności ze współczesnością wypada na korzyść dla nas, jest to dobra nauka dla dzieci, by zrozumiały że wcale nie mają tak źle ;)


Lidka (9 lat) - bardzo fajnie mi się czytało, najpierw przeglądałam całość i czytałam komiksy, a potem ciekawostki. Życie w Rzymie nie było łatwe dla dzieci, ale chętnie obejrzałabym walki na arenie.

Gabi (11 lat) - ciekawostki z takiej książki na pewno przydadzą się na lekcji. A wolę zdecydowanie czytać takie historyjki niż podręcznik.

Jak więc wzbudzić w dzieciach ciekawość świata? Dobór lektur jest tutaj kluczową sprawą. Ta propozycja od wydawnictwa Wilga na pewno zainteresuje wasze dzieci. My z chęcią sięgniemy po inne tomy z tej serii dotyczące Grecji i Egiptu.


7 komentarzy:

 1. Czasami warto zrobić takie porównanie i docenić czasy w jakich żyjemy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie warta uwagi książka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wpisuję na listę mojej Lidki (9lat) 😁

  OdpowiedzUsuń
 4. eh to nauczanie zdalne wiele sie o tym mówi i budzi ono wiele emocji, myślę że są też dobre strony tego rozwiązania, choć pewnie więcej plusów będzie po stronie nauczania tradycyjnego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka. Oj nas też już nauczanie online denerwuje, ale co zrobić, może jeszcze dzieci (te starsze, bo młodsze już ponoć wracają) wrócą do szkoły przed wakacjami.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaskakująco ciekawa publikacja. Z przyjemnościa polecę ją znajomym, którzy mają dzieci, bo moje już dorosłe

  OdpowiedzUsuń