środa, 18 maja 2022

Cień sułtana

 TYTUŁ: Cień sułtana

AUTOR: Maria Paszyńska

WYDAWNICTWO: Książnica

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 439Nowe wydanie fascynującej SERII SUŁTAŃSKIEJ.

Jeśli powieści z historią w tle to tylko te od Marii Paszyńskiej. Pani Maria siega po czasy i wątki nie koniecznie powszechnie znane, otwiera czytelników na historyczne poszukiwania. Zgrabnie łączy fakty z fikcją literacką, dzięki bogatej wyobraźni uzupełnia luki, przedstawia kulisy ważnych wydarzeń historycznych. 

Zapraszam na podróż po Imperium Osmańskim w XVI wieku. 

Sporo opisów ale w takiej powieści to konieczność. Nie da się nakreślić tła historycznego w dwóch słowach, tutaj potrzebne jest malowanie słowem. Opis tureckiego obozu, muzułmańskich zwyczajów, żołnierskich dni, relacja z pola bitwy, krwawy opis zdobywania twierdzy. A także przemyślenia głównego bohatera, który znalazł się w centrum historii przez duże H.

Intryga przede wszystkim! Trochę zdradzi wam opis ale czytanie o tych wydarzeniach to na prawdę sporo emocji. Komu można zaufać, z której strony spodziewać się ataku, jak o krok wyprzedzić wroga. Bycie prawą ręką sułtana jest zaszczytem, ale też wielką odpowiedzialnością. Wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu odznacza się wielką inteligencją i sprytem, jest ambitny, wierny przysięgom, wierny Wielkiemu Imperium.

Sulejman Wspaniały rusza przeciwko Habsburgom. Ma świetnie wyszkoloną armię, ma jasny cel i błogosławieństwo Allacha. Jednak wiek sułtana daje mu się coraz bardziej we znaki, mężczyzna podupada na zdrowiu, ale nie może okazać swojej słabości, musi poprowadzić armię do zwycięstwa. Na drodze do Europy staje twierdza Szigetvár. Zaledwie garstka obrońców przez kilka tygodni odpiera atak. Książę Zrinski wie co to honor i miłość do ojczyzny. On i jego rycerze walczyć będą do ostatniej kropli krwi. Przejmujące wybory, stanowcze rozkazy, poświęcenie, ochrona poddanych i troska o najbliższych. W tej książce znajdziecie o wiele więcej niż w podręcznikach do historii, tutaj są emocje, prawdziwi ludzie z ich rozterkami, tutaj nie ma miejsca na suche fakty. 

Zdobycie twierdzy to jedno, ale jak zapanować nad wojskiem które straciło dowódcę? Tutaj trzeba działać rozważnie, mając jednak świadomość że może się to skończyć egzekucją. Mahmed Sokollu wie że nie ma dobrego rozwiązania sytuacji w której się znalazł, ciąży na nim wielka odpowiedzialność i presja. Emocje pozwala mu nieco wyciszyć przebywanie z chłopcem którego wyprowadził ze zdobytej twierdzy. 

Czas akcji tej powieści to 5 miesięcy 1566 roku. Wielka polityka, intrygi i sojusze, a w tym wszystkim dramat jednostki, strach, miłość i pragnienie pokoju. 

Powieść "Cień sułtana" doczekała się pięknego wznowienia. Orientalna okładka zachęca do zajrzenia wewnątrz książki. Zapewniam was że nie pożałujecie nawet jeśli myślicie że historia to nie wasze klimaty.

11 komentarzy:

 1. O niestety tym razem nie w moim guście ksiazka, ale myślę ze wiele osób się nią zainteresuje 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej książki. Na pewno do niej zajrzę w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam kilka książek tej autorki, ale tej jeszcze nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. To idealna książka na Dzień Matki dla mojej mamy! Mam nadzieję, że nie znajdzie tego komentarza przed jej świętem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam w pierwszym wydaniu, więc teraz będzie okazja, by to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wznowienia stwarzają dobrą sytuację do nadrobienia książek które już miało się na uwadze

   Usuń
  2. To też racja, dają drugie życie danej książce.

   Usuń
 6. Okładka faktycznie przyciąga uwagę. Ale i treść mnie do siebie przyciąga. Kupię ją bratowej na urodziny, a potem pożyczę, żeby przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. super że ksiażka doczekała sie pięknego wznowienia, napewno wydanie jest gratką dla części czytelnikow.

  OdpowiedzUsuń