wtorek, 3 maja 2022

Po tamtej stronie chmur

 TYTUŁ: Po tamtej stronie chmur

AUTOR: Tomasz Betcher

WYDAWNICTWO: Wab

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 314Ogólnie tematów wojennych unikam wybierając książki dla siebie. Lektura to ma być relaks, odcięcie się od tego co wokół, ale tym razem powieść przyciągała mnie do siebie jak magnes. 

Magda opiekuje się stuletnim dziadkiem Edwardem. Staruszek zaczyna cierpieć na demencję, a rozmowa z nim to jak układanie puzzli obrazkiem do dołu i to trzech kompletów jednocześnie. Nie zawsze wiadomo w jakim okresie swojego życia dziadek jest teraz. Wnuczce trudno się w tym połapać, bo sama niewiele wie o dzieciństwie i młodości dziadka. Mężczyzna nigdy o tym nie opowiadał, teraz jednak podczas gorączki wyjawił miejsce ukrycia skrzyneczki z dokumentami.

Rok 1920 w dębińskim dworku przychodzą na świat bliźnięta, chłopcy różnią się od siebie jak ogień i woda. Obserwujemy Teodora i Bruna na różnych etapach ich życia, takie krótkie migawki rodzinne. Braci Steinke połączyła miłość do lotnictwa, ojciec nie skąpił na edukację synów, popierał ich zachwyt maszynami lotniczymi. 

II wojna światowa brutalnie przerwała beztroskie życie, położyła się cieniem na wielkich marzeniach i małych przyjemnościach. Stanęła na drodze wielkiej miłości, przyniosła ból, upokorzenie i stratę. 

Akcja biegnie dwutorowo, i każdy z wątków czy ten wojenny czy ten współczesny jest równie ciekawy i wciągający. Nitki która połączy oba obszary można się jedynie domyślać, ale to podsyca ciekawość. 

Narracja jest swobodna, opisy odpowiednio wyważone, realia historyczne zachowane. Sporo wiedzy dotyczącej myśli lotniczej lat 30 XX wieku, ale przedstawionej w przystępny sposób z perspektywy pełnych pasji młodzieńców. 

Fani powieści obyczajowych, rodzinnych tajemnic i wątków z przeszłości będą tą książką oczarowani. Lekkości pióra autorowi nie odmówię. 

Do jednego MUSZĘ się przyczepić: czytam, czytam, pochłonięta przez losy bohaterów, nadchodzi punkt kulminacyjny i ... koniec książki. Ciąg dalszy nastąpi... Och jak ja nie lubię jak mi się w takim momencie przerywa czytanie. Kolejne tomy mają już swoje tytuły ("Po tamtej stronie piekła" i "Po tamtej stronie nieba") więc mam nadzieję że nie trzeba będzie długo na te książki czekać. 

Uczciwie jednak powiem że na pewno najlepiej będzie czytać całość trylogii hurtem. Niemniej jednak tom 1 polecam z całego serca.

6 komentarzy:

 1. Bardzo chcę, aby ta książka trafiła w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacyjna powieść! Zakończenie rzeczywiście wywołuje sporo emocji, więc czekamy na drugi tom!

  OdpowiedzUsuń
 3. Miło można spędzić czas z taką publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też wojennych tematów raczej unikam. Opieka nad starszą osobą to wyzwanie.

  OdpowiedzUsuń
 5. O! Czuje że ta książka by mi się spodobała. Zainteresowała mnie tą opowieścią dziadka podczas gorączki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama jestem ciekawa jak to się rozwinie, bo na razie nie ma jak połączyć przeszłość z teraźniejszością.

  OdpowiedzUsuń