piątek, 9 marca 2018

Dziewczyna z Krakowa

TYTUŁ: Dziewczyna z Krakowa

AUTOR: Alex Rosenberg

WYDAWNICTWO: editio

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 436


Rita Feuerstahl studiuje w Krakowie prawo. Ma żydowskie pochodzenie, ale jej wygląd tego nie sugeruje. Młoda studentka poznaje przyszłego lekarza Ursa i wychodzi za niego za mąż. Para zamieszkuje w Karpatyniu na wschód od Lwowa. Gdy wybucha wojna Urs zostaje wcielony do radzieckiej armii, a Rita musi sama zadbać o siebie i 2 letniego synka Stefana.
Do miasta wkraczają Niemcy, Rita musi zamieszkać w getcie. Zaprzyjaźnia się z Erichem, który wyjawia jej tajemnicę, która może zaważyć na losach wojny. Czy Rita będzie w stanie dochować sekretu i czy ta wiedza pozwoli jej przeżyć?

Doskonale oddane realia historyczne. Książki nie czyta się lekko i z przyjemnością, bo jest to związane z wagą tematu. Brak jednak nużących opisów, a akcja mknie do przodu. Cały czas coś się dzieje, a autor nie pozwala czytelnikowi odetchnąć.

Drugim bohaterem, którego poznajemy bliżej jest Tadeusz Sommerman. Jego historia splata się z życiem Rity. Jest on lekarzem ginekologiem i większą część wojny spędził w Moskwie. Aby przeżyć musiał dobrze kłamać i ukrywać swoją prawdziwą tożsamość, a przede wszystkim przewidywać to co działo się na światowej arenie.

Kwestia żydowska podczas II wojny światowej to nie tylko getto Warszawskie i Auschwitz tak często poruszane w literaturze. Ta powieść prowadzi nas po Polsce, Ukrainie i Niemczech - oczami bohaterki oglądamy zniszczenia wojenne, obserwujemy reakcje ludzi na świat w którym się znaleźli. Bohaterowie tej powieści walczą o przeżycie ale jednocześnie zadają sobie pytanie jak to możliwe by to właśnie oni uniknęli zagłady? Czym zasłużyli sobie na przetrwanie tej wojny? Wielokrotnie poruszone zostają zagadnienia filozoficzne, ale są one wyjaśnione w przestępny sposób i idealnie pasują do fabuły. Zagadnienia polityczne przedstawione w taki sposób, że chciałoby się jeszcze pogłębić swoją wiedzę, poszukać w źródłach i przekazach historycznych.
Pojawiają się też sceny łóżkowe, ale erotyka nie pełni tutaj funkcji rozrywkowej. Pokazuje natomiast jak ważna jest obecność drugiego człowieka, jak w najczarniejszym nawet czasie potrzebujemy tego co ludzkie.

Książkę czyta się na prawdę dobrze, emocje towarzyszą nam przez całą lekturę, ale ostatnia strona dosłownie ścięła mnie z nóg. Postawa bohaterki wywarła na mnie ogromne wrażenie. Ta powieść na pewno pozostanie na dłużej w mojej pamięci. Polecam fankom powieści obyczajowej osadzonej w czasie II wojny światowej.

Jest to 21 książka przeczytana w 2018 roku:
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Olimpiada czytelnicza 2018 u Pośredniczka książek marzec
* Dziecięce poczytania u kraina-ksiazką-zwana.pl

16 komentarzy:

 1. Brzmi ciekawie :) jak na nia trafie, to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi ciekawie. Czasami warto sięgnąć po coś w takim klimacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zachęcająca recenzja i przepiękna okładka! Lubię takie książki historyczne w przystępnej odsłonie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ją w najbliższych planach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie książki. Jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę, że książka wywarła na Tobie bardzo dobre wrażenie i w dodatku potrafiła Cię zaskoczyć. Ja zrezygnowałam z pomysłu zrecenzowania jej,ale może jeszcze zmienię decyzję.

  OdpowiedzUsuń
 7. To książka dla mnie. Jestem pewna, że nie będę rozczarowana. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki. Chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi świetnie. Zaczynam przekonywać się do takiej literatury.

  OdpowiedzUsuń