czwartek, 22 marca 2018

Słoneczne jutro

TYTUŁ: Słoneczne jutro

AUTOR: Ewa Bauer

WYDAWNICTWO: Szara godzina

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 256
Tom drugi zakończył się w momencie gdy Anna podejmuje kolejny ważny krok dotyczący swojego życia. Kobieta jest odpowiedzialna za dzieci, obawiając się o swoje i ich bezpieczeństwo postanawia lecieć do Barcelony. Podróż do Hiszpanii to nie jednorazowa przygoda - to nowe życie dla Anny i bliźniaków.

Czy 6-letnie dzieci poradzą sobie w obcym kraju, czy zrozumieją język, z którym do tej pory nie miały styczności? Jak wpłynie na nie zmiana klimatu i kultury? Samotne macierzyństwo nie jest łatwe, a co dopiero gdy zostaje się rzuconym na głęboką wodę po za granice kraju?

Anna zna język, ma też trochę znajomości w tym pięknym mieście. Powoli odbudowuje swoje życie, a gdy wszystko układa się już dobrze los szykuje dla niej kolejną niespodziankę. Hiszpańscy przyjaciele okazują się być dla niej ogromnym wsparciem, a czy Polak mieszkający w tym słonecznym kraju też okaże się być osobą godną zaufania?

Anna musi przede wszystkim myśleć o dzieciach, to dla nich musi zbudować stabilny dom. Ona jest już dojrzałą kobietą, podejmuje przemyślane decyzje, a nie ulega spontanicznym pomysłom, nadal jednak szuka swojej chwili szczęścia.

"Trzeba cieszyć się drobnostkami,  czerpać z życia, bo nikt nie wie, co nas spotka jutro. A kiedy odrzucasz małe radości z myślą o wielkim szczęściu, kiedy przychodzi wyczekiwany moment, jesteś za słaby by się nasycić."

 Autorka przybliża nam hiszpańską kulturę i piękne krajobrazy tego miejsca. Razem z Anną i jej synami zwiedzamy Barcelonę, poznajemy zwyczaje bożonarodzeniowe i wielkanocne. Ta powieść to była ciekawa lekcja geografii i kulturoznawstwa.

Podsumowując trylogię, chcę zaznaczyć, że na prawdę warto ją czytać w całości. Od losów Anny trudno się oderwać. Postać bohaterki jest tak wykreowana, że kibicujemy jej na każdym etapie życia. Jest to postać, która zmaga się z problemami dnia codziennego, z utrzymaniem mieszkania w mieście, z poszukiwaniem pracy, z wychowaniem dzieci, ze zdradą i zaufaniem.
Nazwa cyklu jak najbardziej słuszna, w powieści zostaje poruszone tyle tematów, że potrzebna byłaby cała paleta by opisać uczucia i emocje z którymi zmagają się bohaterowie.

Polecam

Jest to 28 książka przeczytana w 2018 roku:

Książka bierze udział w wyzwaniu
* Olimpiada czytelnicza 2018 u Pośredniczka książek marzec
* Dziecięce poczytania u kraina-ksiazką-zwana.pl
#czytambopolskie 2018 na blogu poligon-domowy
16 komentarzy:

 1. Cała trylogia leży w kręgu moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenię sobie książki poruszające tak życiowe tematy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Barcelonę i zawsze z przyjemnością czytam książki, ktorych akcja jest właśnie tam umiejscowiona :) pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 4. Hiszpania brzmi ciekawie, ale niestety książka nie wpisuje się w moje klimaty

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka w barcelońskim klimacie? Podoba mi się! :)
  Znalazłam chyba drobną choć bardzo zabawną literówkę, bo nie sądzę by chodziło o lasy - "Od lasów Anny trudno się oderwać. " :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś nie mówię nie, ale na razie mam ich za dużo na już do czytania :D


  Buziaki
  coraciemnosci.pl

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam pierwszy tom, muszę nadrobić pozostałe!:)

  Pozdrawiam,
  www.nie-oceniam-po-okladkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Dodaję do listy <3 okładka piękna! A znasz powieść "Dziewczyny chcą się zabawić"? Polecam z całego serca :)

  OdpowiedzUsuń