czwartek, 20 września 2018

Czas opowiedziany

TYTUŁ: Alicja w krainie czasów. Tom II Czas opowiedziany

AUTOR: Ałbena Grabowska

WYDAWNICTWO: Zwierciadło

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 377Czytanie serii jednym ciągiem to mój ulubiony sposób poznawania wielotomowych utworów. Mam potem jednak nie lada problem z napisaniem recenzji, bo nie wiem ile mogę wam zdradzić by nie zaspoilerować części pierwszej a jednocześnie zaciekawić całością. Sprobuję jednak, bo chciałabym żebyście poznały Alicje.

Po nie udanej próbie samobójczej Alicja trafia do szpitala neurologicznego w Wiedniu. Odcięta od rodziny i od świata, próbuje poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Dzięki wrodzonemu sprytowi uczy się niemieckiego i zaczyna prowokować lekarzy, którzy zezwalają jej na rozmowy z innymi pacjentami i rozpoczęcie własnych badań.

Alicją zaczyna interesować się doktor Freud. Kilka sesji terapeutycznych wystarczyło by doktor zauważył w młodej kobiecie niezwykły potencjał. Wysyła listy polecające i Alicja zaczyna studiować medycynę. Niestety I wojna światowa niweczy karierę lekarską Alicji. Próbowała dostać się do Polski ale los pokierował ją zupełnie w inne strony.

"Alicja chciała być traktowana jak istota, którą była - jak kobieta świadoma swoich możliwości i ograniczeń płynących z tego, kim jest oraz gdzie i w jakich czasach przyszło jej żyć."

Ta Książka jest nieprzewidywalna, pozbawiona schematów, rewelacyjna. Na lubimyczytac.pl zarzuca się autorce przerysowanie, przejaskrawienie i przesyt niesamowitych wydarzeń, w których udział bierze Alicja. Nie zapominajmy jednak że dzięki czarom znachorki jeszcze przed narodzeniem dziewczynka została naznaczona niezwykłością. Losy Alicji niejednokrotnie splatają się z losami osób nieprzeciętnych, znanych w historii np. wspomniany wyżej doktor Freud lub Coco Chanel. Taki zabieg dodaje powieści odrobinę magii.

W tomie pierwszym zachwycał sposób przedstawienia epoki, tutaj jest trochę inaczej. Zgodnie z tytułem w tej części przeważają opowieści, opowieści, które opowiada Alicja, lub których z wielkim zaangażowaniem słucha. Plastyczne opisy pomagają czytelnikowi wczuć się w tę historię.

Siłą rzeczy tom II różni się od I, czasy się zmieniły, a Alicja probuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Książkę czyta się bardzo dobrze, całą swoją uwagę poświęcając bohaterce. Ja polecam i czytam już kolejną część.

Jest to 87 książka przeczytana w 2018 roku.
 Książka bierze udział w wyzwaniu:
-Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek wrzesień
- Dziecięce poczytania u kraina ksiażka zwana wrzesień
- #czytambopolskie wrzesień

2 komentarze:

  1. Kotek optymistycznej i zachęcającej recenzji, chciałoby się przeczytać od razu tę książkę, ale muszę jeszcze nadrobić pierwszy tom. 😊

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj konieczna jest znajomość 1 tomu, mam nadzieję że wkrótce uda Ci się przeczytać te książki

      Usuń