wtorek, 14 marca 2023

Zapach bzów

 TYTUŁ: Zapach bzów. Saga dworska tom 1

AUTOR: Krystyna Mirek 

WYDAWNICTWO: Zwierciadło 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 301

Okładka tej książki budzi mega tęsknotę za wiosną, ale taką w pełnym rozkwicie przesyconą zapachem bzów. Uwielbiam bez 💜 Póki co cieszę oko tulipanami w przepięknym odcieniu. 

Saga dworska to wspaniały obraz XIX wiecznego ziemiaństwa. Na przykładzie dwóch rodów autorka pokazała jak los szybko potrafi się odmienić. 

Dwór Podhorskich przygotowuje się do ślubu najstarszego syna. Wszystko przygotowane i dopięte na ostatni guzik, rozpoczyna się złoty czas dla rodziny. Komuś jednak przeszkadza to, że rodzina jest wierna ojczyźnie i pomagała rannym w czasie powstania. Carscy żołnierze nie zadają pytań, przyszli po swoje. Przeżył tylko młodszy syn, i to tylko dlatego, że poszedł z parobkiem szukać konia, który zerwał się tuż przed uroczystością. 

Od decyzji Julianny zależy przyszłość rodziny. Dziedzic Łącki nie jest dobrym gospodarzem, zadłużył się u Żyda a teraz liczy na to że przyszły zięć spłaci weksle. Dziewczyna nie ma w czym wybierać, sama najchętniej zamieszkałaby z prababcią i pomagała chorym, ale wie że to jej obowiązek wobec rodziny. Dziewczyna nawet nie przypuszcza jak szybko rodzina odstawi ją na boczny tor. 

Równolegle poznajemy losy Dominika i Julianny, czekając kiedy ich ścieżki się przetną. Ale jeśli myślicie że tutaj fabuł jest prosta tak jak 2 + 2 to nic z tego. Ludzkie losy są złożone, wybór ścieżki nie jest oczywisty. A konsekwencje trudne do przewidzenia. 

Mogłabym o tej powieści pisać w samych superlatywach ale nie jest to do końca obiektywna ocena, bo ja uwielbiam XIX wiek jako tło dla wydarzeń. Tutaj znalazłam wszystko czego mi było trzeba, szlachecki dworek, relacja pan sługa, dziewczyna która sprzeciwia się konwenansom, ciekawe drugoplanowe postacie. 

Narracja jest płynna, pozbawiona długich opisów, sporo dialogów. Czyta się samo :) 

Bardzo się cieszę że drugi tom mam już u siebie i nie muszę na dłużej odkładać tej historii. 

Współpraca reklmowa z wydawnictwem Zwierciadło.  

4 komentarze:

  1. Też jestem fanką XIX wieku w powieściach więc wybaczam ten subiektywizm ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam już oba tomy tej serii i nie mogę doczekać się zwieńczenia serii.

    OdpowiedzUsuń
  3. Też lubię przenosić się do XIX wieku :) A tutaj jeszcze historia dzieje się w Polsce, to tym chętniej sięgnę po tę powieść.

    OdpowiedzUsuń