czwartek, 23 marca 2023

Po tamtej stronie piekła

 TYTUŁ: Po tamtej stronie piekła. 

AUTOR: Tomasz Betcher

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 375Zgodnie z zapowiedzią marzec okazał się mocno historyczny. Tym razem powieść której akcja toczy się w czasie II wojny światowej. I to ostatnia taka książka w najbliższym czasie (teraz mam zamiar zagłębić się dalej w przeszłość).

Tom 1 tej serii Po tamtej stronie chmur czytałam w maju, więc sporo czasu minęło. Pierwsze kilka stron tomu 2 to było jak układanie puzzli bez obrazka. Nie pomagało też to, że w powieści mamy sporo przeskoków zarówno czasowych jak i między bohaterami. Jednak gdy już dopasowałam poszczególne elementy to nie mogłam przestać czytać. 

Po drugiej stronie piekła mogło być jedynie niebo. 

Teodor i Bruno znajdują się po dwóch stronach frontu. Nie mają pojęcia o swoich losach, nie wiedzą co dzieje się z rodzicami. Teo jest pilotem w Anglii, podczas jednej z akcji przeszarżował i został zdegradowany. Mężczyzna zrobi jednak wszystko by znów latać w RAF-ie, pomoże mu w tym córka jednego z oficerów. 

Bruno został ranny, w Hamburgu otrzymał jednak wyjątkową opiekę. Tęskni za Sarą ale z każdym dniem rozumie, że już nigdy jej nie spotka. Czy wojna jest w stanie przynieść coś dobrego? 

W posłowiu autor zdradza jakie emocje w nim wywołała ta historia. Zdecydowanie przełożyło się to na karty powieści. To nie jest lukrowany obrazek z czasów wojny, to rzeczywistość która stała się udziałem tysięcy osób. Bo wojna jest "zimna, bezlitosna i nieoszczędzająca nikogo". 

Jak mi ciężko napisać tę opinię. Bo temat sam w sobie jest straszny, nadal żywy, łamiący serce. A z drugiej strony autor świetnie posługuje się słowem. W oparciu o historię żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej stworzył sagę od której trudno się oderwać. 

Żołnierz nie powinien walczyć, bo nienawidzi przeciwnika, ale dlatego że kocha to, za co poświęca życie. 

Wojna to jeden wielki dylemat moralny. Autor pokazał jak trudna jest ocena postawy żołnierzy. Los rzucił bohaterów powieści w dwie różne strony, walczą przeciwko sobie ale czy w słusznej sprawie? Czy to możliwe? I jak to się skończy? 

Magda i Wiktoria nie znają przeszłości swojej rodziny. Dziadek nigdy nie poruszał tego tematu. Blizny na jego twarzy świadczą o tym że wspomnienia są na prawdę bolesne. Dziewczyny są jak ogień i woda. Temperamentna Wiktoria bierze życie garściami nie patrząc na konsekwencje (do czasu!), Magda mierzy się z życiem tak jak umie jednak sposób który wybrała jest najgorszym z możliwych. 

Podsumowując ta książka to wyjątkowa powieść. Mieszanina wątków, przeżyć, cierpienia i nadziei. Ciekawość popycha nas przez kolejne strony, a zderzenie z wojenną rzeczywistością zabiera dech. Ta książka determinuje dwie skrajne postawy: czytanie bez opamiętania (bo to jest tak dobrze napisane!) i odkładanie książki na bok bo emocji jest zbyt dużo. Powieść to fikcja literacka, ale silnie oparta na prawdziwych wydarzeniach. Brawo dla autora za świetnie wykonany research (chociaż wierzę że nie było łatwo) i za stworzenie historii którą chce się czytać i przeżywać. 

Mam nadzieję że tom 3 trafi szybko w ręce czytelników. Bo kilka zagadek czeka jeszcze na rozwiązanie. 

Współpraca reklmowa z wydawnictwem WAB.

6 komentarzy:

 1. Widzę, że koniecznie muszę nadrobić 1 tom. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale na pewno przeczytam obie.

  OdpowiedzUsuń
 3. czasy wojenne to naprawdę trudne chwile na każdym polu życia ludzi, trudny temat

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tej serii, ale jeżeli historia oparta jest na faktach , to zawsze warto przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kojarzę inne wydanie tego autora, więc widzę, że mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń