środa, 23 października 2019

Ważka

TYTUŁ: Ważka

AUTOR: Małgorzata Rogala

WYDAWNICTWO: Czwarta strona

ROK WYDANIA:2017

LICZBA STRON: 369


Cudowne uczucie taki powrót do czytania kryminałów. Seria którą od dawna chciałam przeczytać okazała się strzałem w 10. Trzeci tom serii o Agacie Górskiej i Sławku Tomczyku zapowiadał się bardzo obiecująco, czy sprostał moim wymaganiom?

Agata po postrzale przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie ma jednak zamiaru bezczynnie siedzieć w domu. Zaczyna prowadzić prywatne śledztwo w sprawie morderstwa Leny Dobosz. Udaje jej się odnaleźć ważkę o którą przed śmiercią prosiła ją kobieta.

W tym czasie Sławek dostał zawiadomienie o morderstwie. Właściciel internetowej gazety został utopiony w wannie. Dziennikarz naraził się wielu osobom pisząc szkalujące ich artykuły. Tomczyk ma więc sporo pracy, musi wyłonić podejrzanych, a tych jest całkiem sporo, kochanka, była żona, wspólnik i osoby które zostały opisane na portalu.

Po urlopie Agata wraca do pracy. Śledztwo trwa, dochodzi do kolejnej zbrodni, modus operandi jest taki sam. Trudno jednak znaleźć motyw łączący obie sprawy. Zamordowana kobieta pracowała z weterynarzem, o którym napisano jeden z niepochlebnych artykułów - jak te sprawy ze sobą powiązać?

Lubię takie kryminały, w których sama mam szansę wytypować mordercę. Znamy wszystkich podejrzanych, obserwujemy ich podczas przesłuchań, razem ze śledczymi przeglądamy dowody - taka konstrukcja powieści bardzo mi się podoba. Rozwiązanie sprawy jest wtedy zaskakujące, a wszystkie elementy wyskakują na odpowiednie miejsce.

W tej części autorka porusza ważny społecznie temat hejt w internecie i artykuły prasowe mające na celu nie obiektywną ocenę ale zniszczenie bohatera artykułu. Powieść jest więc mocno osadzona w realiach XXI wieku.

Co do prywatnych spraw Agaty i Sławka to ich znajomość wskakuje na wyższy poziom. Wątek ten poprowadzony jest w sposób przyjemny, nienachalny. Tę dwójkę polubiłam już od 1 tomu, więc z pewnością będę im kibicować. Autorka kreując te postacie nie postawiła na kontrowersję czy jakieś mocne akcenty, są to bohaterowie z którymi możemy się utożsamiać, dręczą ich demony przeszłości, mają swoje wady, ale i całą paletę zalet. Myślę że w tym tkwi część sukcesu tej serii - Agata i Sławek to postacie o których chce się czytać.

Intryga kryminalna została ciekawie poprowadzona, motyw zbrodni nie był może jakoś specjalnie wyszukany ale wszystko zostało spójnie i logicznie przedstawione. Jedynym minusem może być ewentualnie to że mimo iż akcja dzieje się w Warszawie, to dosłownie wszyscy zamieszani w sprawę znają się ze sobą, to taki jakby zamknięty krąg - ta sytuacja byłaby bardziej wiarygodna gdyby akcja rozgrywała się w małym miasteczku a nie w stolicy. To jednak właściwie wcale nie psuje jakości odbioru książki ale chciałam się z wami podzielić moim zdaniem na ten temat


Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam tę serię, pamiętajcie tylko by zacząć od Zapłaty.

Tom 1 "Zapłata" <klik>
Tom 2 "Dobra matka" <klik>

Jest to 105 ksiażka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza .posredniczka-ksiazek.pl

9 komentarzy:

 1. Muszę wreszcie poznać twórczość tej autorki. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeszcze nic nie czytałam tej autorki, ale moja znajoma bardzo lubi kryminały i na pewno by jej się spodobała :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten cykl jeszcze przede mną, ale mam go na uwadze. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuje sięgnąć po cykl kryminalny tej autorki. Bardzo mnie ciekawi ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pewnie za jakiś czas przeczytam ❤

  OdpowiedzUsuń
 6. Tyle już słyszałam o tej autorce, a jeszcze nic od niej nie przeczytałam. Koniecznie muszę to zmienić!

  OdpowiedzUsuń