poniedziałek, 21 października 2019

Trauma

TYTUŁ: Trauma

AUTOR: Max Czornyj

WYDAWNICTWO: Filia

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 398


Nie dałam sobie czasu na zbyt długi oddech i bardzo szybko zabrałam się za kolejną książkę z cyklu o Eryku Deryło. Sprawa Cztery Iksa została rozwiązana, ale zakończenie Pokuty sugerowało że coś może się jeszcze wydarzyć.

Tom 1 "Grzech" recenzja tutaj: <klik>
Tom 2 "Ofiara" recenzja tutaj: <klik>
Tom 3 "Pokuta" recenzja tutaj <klik>

Dziennikarka Natalia Lec otrzymuje na swoją skrzynkę mailową bardzo dziwna wiadomość. Ktoś zaprasza czytelników do gry o szczęście, do gry w której mogą pojawić się ofiary. Naczelny chcąc mieć czyste sumienie zgłasza sprawę na policję. Ten mail może wydawać się głupim żartem, ale kolejny zawierający zdjęcia odludnego miejsca może stanowić ważną wskazówkę. W starym domu weselnym dochodzi dosłownie do rzeźni - ofiara miała pecha, przegrała swoją grę o szczęście. Całe zdarzenie zostało nagrane i wyemitowane w sieci. Pojawiła się też aplikacja "gra o szczęście" w której mozna się zapisać i sprawdzić swój los. W bardzo krótkim czasie aplikacja zdobyła ogromną popularność, a pod filmikiem pojawiają się komentarze.

Sprawę prowadzi komisarz Eryk Deryło i przydzielona mu do pomocy podkomisarz Tamara Haler. Morderca wciąga w swoją grę komisarza, podsuwa mu wskazówki, prowadzi transmisję na żywo mordując w bestialski sposób kolejną ofiarę. Akcja mknie do przodu w zawrotnym tempie, intryga oparta na brutalnych pierwotnych instynkach - tłum żądny jest krwi a jednostki na tyle naiwne że chcą sprawdzić swoje szczęście.

Tamara Haler to inteligentna kobieta, o bardzo dobrej pamięci, potrafi szybko wyciągać wnioski i podejmować decyzje. Świetnie uzupełnia komisarza Deryło, jest takim świeżym powiewem na komendzie. Dialogi między bohaterami są błyskotliwe i przepełnione sarkazmem.

Pomiędzy fabułę główną wplecione zostają przemyślenia Deryły i koszmary które go dręczą. Nie jest wprost wyjasnione co stało się w epilogu poprzedniej części. Domysły i budowanie napięcia, które sięga zanitu w zakonczeniu. Tak, Max Czornyj funduje czytelnikom jazdę na kolejce górskiej bez trzymanki. Brutalne opisy morderstw, skomplikowana zagadka (której rozwiazanie porusza ważny aspekt moralny) i zakończenie które wywołuje ciarki na plecach. Jak dobrze że nie muszę czekać długo na kolejny tom bo kilka dni temu premierę miała Klątwa.

O ile Pokuta, jako zakończenie sprawy która rozciągnięta była na 3 tomy, okazała się najlepszą książką cyklu, to Trauma która traktuje o zupełnie czymś innym jest jeszcze lepsza. Sprawa jest poprowadzona w świetny sposób, odkrywanie śladów, wyciąganie wniosków, mylne tropy, fałszywe zeznania - przy tej książce nie można się nudzić.

Polecam. Jeśli nie znacie poprzednich  części to tę możecie przeczytać bo wątek kryminalny jest niezależny, ale życie prywatne komisarza to kontynuacja poprzednich książek.

Jest to 104 ksiażka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza .posredniczka-ksiazek.pl
Wyzwanie wypożyczone u rudymspojrzeniem

14 komentarzy:

 1. Świetny thriller. Jutro będę miała okazję porozmawiać z autorem na jej temat na spotkaniu w Empiku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czuję się bardzo zachęcona do lektury tej książki, ale wolę zacząć od pierwszej części. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam każdą książkę Maxa!

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam tę serię oraz wszystkie książki Maxa czekam na kolejne ! ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam jeszcze książek tego autora, ale chciałabym to zmienić, bo mają świetne opinie. Szkoda tylko, że doba nie może trwać dłużej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, przydałaby się przynajmniej jedna dodatkowa godzina tylko na czytanie

   Usuń
 6. Czy akcja tej książki też rozgrywa się w Lublinie? :) Mam w planach całą serię

  OdpowiedzUsuń
 7. Cieszy mnie, że napisałaś, iż ta część jest jeszcze lepsza - mam ochotę napisać "a nie mówiłam" :P
  No i napisałam :D
  Ciekawe co kryje Klątwa... jeszcze nie czytałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę że zaczęłam czytać tę serię - na prawdę swietne książki, a co jedna to lepsza :)

   Usuń
 8. Czytałam jakiś czas temu jedną książkę tego autora, nie porwała mnie, ale nie była też zła. Na przyszłość będę pamiętać o tym tytule.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń