piątek, 25 października 2019

Orzełek w koronie

Książki patriotyczne dla dzieci.


TYTUŁ: Orzełek w koronie

AUTOR: Andrzej Żak
WYDAWNICTWO: Oficyna Wydawnicza Rytm
RYSUNKI: Katarzyna K. Kwietniewska
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 110Zbliża się 11 listopada - moje dziewczyny pamiętają zeszłoroczne huczne obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Często zdarza się też że podśpiewują piosenkę "Co to jest niepodległość."

Wiedząc, że ten temat jest w nich żywy robiąc zamówienie na portalu Sztukater.pl wybrałam książkę która mogłaby nam trochę przybliżyć wydarzenia z 1918 roku.

Sugerując się tylko tytułem i okładką stawiałabym raczej na to, że to historia związana z Powstaniem Warszawskim. Jest to jednak opowieść o powrocie Piłsudskiego do kraju i o Warszawie świętującej niepodległość.

Książka zaczyna się bardzo współcześnie, Tomek i Aga spędzają weekend u Babci w Warszawie. W starej kamienicy strych to kopalnia skarbów. Dzieci pomagając babci rozwieszać pranie zauważają za belkami stropu jakieś zawiniątko. Kobieta nie jest tym zainteresowana, wie że strych sprzątano dokładnie już wiele razy. Zdeterminowane dzieci postanawiają jednak to sprawdzić, ku wielkiemu zaskoczeniu wszystkich członków rodziny odnajdują nadpalony pamiętnik i dwa ordery.  Notes należał do pradziadka Tomka i Agi i był datowany na 1918 rok.

Pamiętnik przekazano do radia, a tam podczas specjalnej audycji został odczytany. Gimnazjalista Tomasz w swych wspomnieniach opisał pierwsze dni po zakończeniu wojny - odbieranie broni stacjonującym w Warszawie Niemcom, ostatnie strzelaniny, opatrywanie rannych, harcerskie zbiórki. Akcja jest dynamiczna, wydarzenia szybko następują po sobie. To czego świadkiem jest chłopiec przeplatane jest z fragmentami dotyczącymi Marszałka Piłsudskiego. Komendant wraca do kraju, osiada w Belwederze, wita się z Kasztanką - postać przedstawiona jest w sposób bardzo dla dzieci przyjazny, opisuje jego zasługi (w ogólny sposób) i kreuje go jako dobrego dziadka na koniu i z szablą u boku.

Ta książka ukazuje jak wieli wpływ ma polityka i zdarzenia na forum międzynarodowym na dzieci, młodzież i całe rodziny. Strach matki, nadzieja ojca na lepsze jutro, spontaniczne zachowania dzieci - autor ukazał wszystkie te emocje trafiając w ten sposób do młodego czytelnika. Książkę proponuję dla dzieci w wieku 9+ bo jednak wymaga ona przynajmniej delikatnego rozeznania w historii. Język jest przystępny, bohaterowie sympatyczni więc lektura może być niebanalną przygodą dla ciekawych przeszłości swojego kraju dzieci.
Czcionka jest odpowiedniej wielkości co również wpływa na dzieci zachęcająco. Tekst przeplatany jest ilustracjami, które wspomagają  wyobraźnię. Jako mama (pasjonatka historii) polecam, temat został ujęty w bardzo fajny sposób, droga do wolności nie była łatwa, tym którzy ją wywalczyli należy się szacunek i pamięć tutaj określana jako nieśmiertelność.

A co do powiedzenia mają dzieci?

Lidka (7 lat) - początek był fajny, bo lubię poszukiwania skarbów i odkrywanie tajemnic. Później trochę można było się pogubić w tym kto do kogo strzelał i komu zabierali broń. Podobało mi się jak harcerka opatrywała rannego - dziewczyny musiały być wtedy bardzo dzielne.

Gabi (9 lat) - Książka raczej mi się podobała, stare medale i odznaczenia to ważne pamiątki bo można poznać historię rodziny. Polska odzyskała niepodległość ale również dzieci pomagały w miastach by już nie używano broni. Tomasz i jego koledzy chcieli brać udział w akcjach, by później być żołnierzami którzy jeżdżą na koniach bardzo im się to podobało. Dziewczyny występujące w tej książce były bohaterskie.

Polecamy również książeczkę z serii Opowieści patriotyczne "Faustynka" <klik>

Jest to 106 ksiażka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza .posredniczka-ksiazek.pl

7 komentarzy:

 1. Bardzo się cieszę, że tak ważną tematykę możemy odnaleźć nie tylko w literaturze adresowanej dla dorosłego czytelnika, ale również w książkach dla dzieci. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci nie żyją.w historycznej bańce uważam że powinny mieć świadomość że to iż teraz możemy żyć w wolnym kraju jest wynikiem wielu poświęceń i okrutnej wojny - dlatego również się cieszę że takie publikacje powstają

   Usuń
 2. Jak synek mi podrośnie, to wtedy będziemy czytać takie książeczki 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno jest to książka warta uwagi. Zarówno dla starszych jak i młodszych czytelników.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że na rynku są dostępne takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetnie, że powstają takie książki dla najmłodszych. Nie mam pojęcia, jak teraz wyglądają lekcje historii w szkole podstawowej, ale za moich czasów, uczyliśmy się tam za dużo bzdur, a historia Polski była potraktowana dość... po macoszemu. Taka książka przydałaby się te kilkanaście lat temu.

  Pozdrawiam,
  https://tamczytam.blogspot.com/2019/10/naznaczony.html

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajnie, że wydawnictwa dostarczają na rynek takie książki. Przydałaby mi się w pracy! Akurat za tydzień mamy temat związany z Polską.

  OdpowiedzUsuń