poniedziałek, 30 maja 2022

Dlaczego szkoła Cię wkurza?

 TYTUŁ: Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

AUTOR: Mikołaj Marcela

WYDAWNICTWO: You & Ya

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 249


Zamówiłam tę książkę z myślą o Lidce, bo ona na prawdę nie lubi chodzić do szkoły! Liczyłam na ciekawe podejście do edukacji, trochę krytyki systemu, trochę anegdot, garść inspiracji. Okazało się, że ta publikacja to całkiem fajny poradnik dla młodzieży, poleciła bym go już uczniom czwartej klasy.

Mikołaj Marcela w prostych słowach wyjaśnia dlaczego szkoła może wkurzać. Przeprowadza ekspresowy wykład z historii i jednoznacznie podkreśla że szkoła to przestarzały twór, który utknął na początku XX wieku. 

Pisze krótko i na temat, wypunktowuje najważniejsze sprawy, doradza, nie krytykuje, podsuwa świetne rozwiązania. Pokazuje jak prowadzić notatki, jak powtarzać materiał, jak zaplanować naukę (najlepiej w towarzystwie). 

Książka od strony wizualnej jest bardzo przyjemna, kolor, różne rozmiary czcionki, dymki, grafiki - to zdecydowanie przykuwa uwagę. Nie ma ciągu tekstu który mógłby zniechęcać. 

Autor porusza temat dobrego snu, wartościowego jedzenia i zdrowej diety technologicznej. Ta książka to taka wiedza w pigułce. W klarowny, prosty sposób trafia do czytelnika. Pan Mikołaj na swoim przykładzie pokazuje jak zmienił nastawienie i jak wykorzystuje dostępne do nauki narzędzia. 

Aby przetrwać czas w szkole trzeba zmiany podejścia. O ile sytemu nie zmienimy to możemy zmienić siebie (i mowa tutaj o rodzicach, którzy naciskają na dobre oceny ze wszystkiego, oraz o uczniach którzy ulegają presji). Ten poradnik pokazuje jak przeżyć najtrudniejsze momenty w czasie edukacji oraz to jak odnieść sukces i uruchomić swoje supermoce!

Książkę podrzucam na razie starszej córce, bo teraz w szkole najgorętszy okres wystawiania ocen. A młodszej dam ją we wrześniu by z pozytywnym nastawieniem zaczęła kolejną klasę.


A na zakończenie lista przydatnych linków do nauki w sieci. Bo internet to nie tylko gry i media społecznościowe.

Ta książka to będzie więc idealny prezent dla uczniów w każdym wieku :) Więcej książek dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej Tania książka :)


8 komentarzy:

 1. Dobrze że książka nastraja pozytywnie do tematu szkoły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to wartościowy poradnik, do jakiego warto zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 3. To chyba coś dla nas - bo mnie szkoła mojego synka też coraz bardziej wkurza i coraz poważniej rozważamy przejście na edukację domową.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej rozumiem, książkę polecam, bo na prawdę podejście do tematu jest przyjazne i uczniom i rodzicom, temat edukacji domowej też warto przemyślenia

   Usuń
 4. Czytałam kilka innych książek tego autora. Warto mieć je na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę że publikacja wartościowa, dobrze że dzielisz się linkami:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi fajnie, jestem ciekawa czy udałoby mi się podsunąć ten tytuł córce :)

  OdpowiedzUsuń