środa, 25 stycznia 2017

TYTUŁ: Rozważna i romantyczna

AUTOR: Jane Austen

ROK PIERWSZEGO WYDANIA: 1811

LICZBA STRON:  351Eleonora i Marianna to dwie siostry, tak bardzo podobne w pragnieniu uczucia a tak różne w sposobie wyrażania siebie. Eleonora jest starsza i rozważna, nie pokazuje po sobie wszystkiego, nie ulega gwałtownym namiętnościom, Marianna to romantyczna dusza, można w niej czytać jak w otwartej księdze.

Przez początek książki ciężko było mi się przebić. Trudno było się przestawić na kwiecisty język i przesadny sposób wyrażania się. Klimat współczesny autorce dla mnie wielbicielce historii był jednak fantastyczny. Ciekawa historia, niesamowite zwroty akcji i happy end. Komiczne sytuacje i przerysowane postacie które jednak doskonale przedstawiają charakterystykę XIX wiecznych Anglików. Życie arystokracji rządzi się własnymi prawami, elegancja, przyjacielskie stosunki,  to tylko fasada. Centralny punkt w życiu londyńczyków stanowi plotka i zasobność portfela. Panny Dashwood spędzają w Londynie zimę i przekonują się na własnej skórze co liczy się w tym środowisku najbardziej. Prawdziwe szczęście nie czeka na nie w wielkim mieście ale tam gdzie najmniej się tego spodziewają.


Bardzo się cieszę że podjęłam w tym roku wyzwanie przeczytania książek Jane Austen. Styl autorki bardzo mi się spodobał: ironia, kontrasty, przerysowania, elokwencja i humor – wszystko to doceniam i już nie mogę się doczekać kiedy przeczytam kolejną jej powieść.  Mimo że są to ksiażki napisane ponad 200 lat temu nie tracą na aktualności. Wszyscy pragniemy miłości, miłości odwzajemnionej i szczerej, a ta lektura dostarczy nam rozważnych przemyśleń i romantycznych uniesień. Polecam


Jest to 7 książka którą przeczytałam w 2017r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja
*olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl
6 komentarzy:

  1. Właśnie ponadczasowość jest w tych książkach niezwykła. Austen, choć tworzyła pod pseudonimem, była bardzo poczytną pisarką w swoich czasach. Więc świadomość, że bawi, wzrusza i denerwuje nas dokładnie to samo, co kobiety ponad 200 lat temu jest oszałamiająca.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja uwielbiam twórczość autorki i moją ulubioną jej powieścią jest bez wątpienia "Duma i uprzedzenie" :) Ach pan Darcy <3

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta lektura jest jeszcze przede mną, ale czytałam "Dumę i uprzedzenie" i ogrooomnie podoba mi się styl pisania autorki, to romantyczne tło, konwenasne. :)

    OdpowiedzUsuń